آیا برای جذب پروتئین حتماً باید گوشت بخوریم؟

گوشت یکی از مهم ترین منابع برای تامین پروتئین است. هم گوشت قرمز و هم گوشت سفید مرغ و ماهی می توانند به عنوان بهترین منبع برای جذب پروتئین در نظر گرفته شوند. از آنجا که پروتئین یکی از مهم ترین عناصر ضروری برای رشد است، وجود این ماده در رژیم غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است. پروتئین برای رشد، سلامت جسمی، افزایش قوای جسمی، بهبود سیستم ایمنی بدن، افزایش سلامت پوست و مو و … ضرورت دارد.

 بهترین راه برای جذب کردن پروتئین مصرف گوشت است. با این حال می توان از راه های دیگری نیز این ماده مهم و ضروری برای سلامت را جذب کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم از چه منابع دیگری می توان پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کرد و بهترین گزینه ها برای جذب پروتئین کدام اند.

آیا برای جذب پروتئین حتماً باید گوشت بخوریم؟

ضرورت جذب پروتئین برای بدن انسان

پروتئین ها در واقع از عناصر ضروری بدن انسانند که پایه ساخت و ساز مهم ترین مواد مورد نیاز بدن هستند. بدن انسان برای رشد و سلامت خود به میزان کافی پروتئین نیاز دارد. این ترکیب می تواند موجب رشد و ترمیم ماهیچه ها و بافت های مختلف بدن انسان شود. از طرفی نیز پروسه رشد به صورت کلی متکی به جذب پروتئین است. 

پروتئین یکی از عناصر تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن محسوب می شود و انسان ها برای این که بتوانند کار های روزانه خود را انجام دهند، به میزان کافی پروتئین نیاز دارند. آنزیم های بدن انسان که برای بخش های مختلف از جمله سوخت و ساز بدن مورد نیازند، به کمک پروتئین ها ساخته می شوند. بخش مهم دیگر ضرورت پروتئین برای بدن انسان مربوط به عملکرد سیستم ایمنی است. توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها و بیماری های مختلف تا حدود زیادی متکی به میزان پروتئینی است که بدن انسان جذب می کند.

بدن انسان روزانه به چه میزان پروتئینی نیاز دارد؟

میزان پروتئین مورد نیاز بدن انسان بسته به سن، فعالیت جسمی و شرایط بدنی ممکن است متفاوت باشد. اما به صورت میانگین یک فرد بالغ روزانه به جذب 50 گرم پروتئین نیاز دارد. این میزان می تواند برای فعالیت های ضروری بدن کافی باشد. با این حال در صورتی که میزان فعالیت روزانه بیشتر باشد، مانند افراد ورزشکار که فعالیت های سنگین انجام می دهند، باید میزان جذب پروتئین بیشتری در طول روز داشته باشند. پروتئین بیشتر برای بهبود عملکرد بدن و افزایش قدرت ماهیچه ها ضرورت دارد.

چگونه پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنیم؟

درست است که گوشت بهترین منبع برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن است، اما قطعا نمی توان برای تامین روزانه 50 گرم پروتئین هر روز گوشت مصرف کرد. مصرف گوشت به صورت مکرر و روزانه قطعا به جای فایده برای بدن مضر است، چرا که علاوه بر پروتئین، مواد دیگری مانند چربی و کلسترول نیز وارد بدن می شود. 

از طرفی همه افراد توانایی مصرف گوشت را ندارند و حتی برخی به مصرف گوشت حساسیت دارند. به این ترتیب می توان پروتئین مورد نیاز بدن را از دیگر منابع حاوی پروتئین نیز تامین کرد. با مصرف سایر منابع غذایی حاوی پروتئین، می توان یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشت که در آن علاوه بر گوشت قرمز و گوشت مرغ و ماهی، دیگر مواد غذایی نیز برای جذب پروتئین مصرف می شوند.

چه مواد غذایی مانند گوشت تامین کننده پروتئین هستند؟

ترکیبات گیاهی و غیر گوشتی بسیار زیادی هستند که می توانند مانند گوشت، پروتئین کافی مورد نیاز بدن را تامین کنند. سویا یکی از این منابع است. علاوه بر این حبوبات مانند لوبیای سفید یا قرمز و عدس را می توان منبع خوبی از پروتئین در نظر گرفت. تخم مرغ که باز هم جزو فراورده های حیوانی محسوب می شود، یکی دیگر از منابع بسیار غنی از پروتئین است. 

تخم مرغ به تنهایی می تواند پروتئین کافی بدن را تامین کند؛ چرا که یک ماده غذایی بسیار مغذی و مفید است. بعد از تخم مرغ، می توان فراورده های لبنی مانند شیر و ماست را به عنوان منبع تامین کننده پروتئین در نظر گرفت. در نهایت نیز آجیل ها و انواع مغز ها می توانند یک منبع بسیار عالی برای جذب پروتئین باشند.

آیا باید سایر منابع پروتئینی را جایگزین گوشت کرد؟

درست است که می توان از سایر منابع پروتئینی نیز برای جذب پروتئین استفاده کرد، اما آیا این بدان معناست که باید کلا مصرف گوشت را کنار گذاشت و از منبع پروتئینی آن استفاده نکرد؟ در پاسخ باید گفت که مصرف گوشت فواید دیگری نیز دارد و تامین پروتئین تنها یکی از مزیت های آن است. 

از این رو نباید رژیم گوشت خواری را به صورت کامل کنار گذاشت. از طرفی نیز مصرف مداوم و بیش از حد نیاز گوشت، خصوصا گوشت قرمز، قطعا می تواند برای بدن مضر باشد. بهترین کار داشتن یک رژیم غذایی متعادل است که در آن از انواع منابع غذایی مفید و ضروری برای بدن استفاده شده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات
طرز تهیه ماست خانگی

چگونه شیر را به ماست تبدیل کنیم؟

طرز تهیه ماستبرای اینکه با طرز تهیه ماست آشنا شوید، لازم است مراحلی را دنبال کنید که از قرار زیر هستند:1.ابتدا شیر محلی یا ارگانیک را در یک قابلمه استیل...
سیستم کریپ فیینگ

سیستم غذایی کریپ فیدینگ (creep feeding) چیست؟

بره های تازه متولد شده و کم سن برنامه غذایی خاصی دارند که  سیستم کریپ فیدینگ نامیده می شوند.  به سیستم کریپپ فیدینگ ، تغذیه خزشی نیز گفته می شود....
تفاوت شیر گاو با گوسفند در چیست؟

تفاوت شیر گاو با گوسفند

در این مقاله قصد داریم که در مورد تفاوت شیر گاو با گوسفند صحبت کنیم. همان طور که می‌دانید شیر یک ماده غذایی مغذی است که حتما باید در رژیم...
بهترین زمان دادن گوشت به نوزاد چه زمانی است؟

بهترین زمان دادن گوشت به نوزاد چه زمانی است؟

گوشت از منابع مهم غذایی است و برای تامین آهن کافی بدن و جلوگیری از کم خونی و کمبود ذخیره آهن، مصرف این ماده غذایی باید حتما در برنامه غذایی...
خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

فواید کود گوسفندی برای کشاورزی بسیار زیاد است و سال هاست که کشاورزان برای تقویت و تغذیه زمین های کشاورزی خود از انواع کود حیوانی، از جمله کود گوسفندی استفاده...