خرید گوشت گوسفند به صرفه تر است یا خرید گوسفند زنده؟

گوشت گوسفند یکی از لذیذ ترین غذا های اصلی ایرانی است و معمولا در سبد خرید اکثر خانواده های ایرانی قرار دارد. مصرف روزانه این گوشت در غذا های مختلف و حتی در رستوران های ایرانی بسیار بالاست و به همین دلیل هم خرید گوشت گوسفند همیشه اهمیت دارد. برای خرید اما معمولا دو رویکرد وجود دارد. اول این که گوشت گوسفند را به صورت کیلویی و گرم از قصابی ها و فروشگاه ها خریداری کنیم. دوم این که با خرید گوسفند زنده، گوشت مورد نیاز خود را تامین کرده و مصرف کنیم.

برخی نیز ممکن است به خرید گوشت های منجمد و سرد روی بیاورند که اصلا توصیه نمی شود. اما برای بسیاری این سوال مطرح می شود که آیا خرید گوسفند زنده به صرفه تر است یا خرید گوشت‌گوسفندی؟ هر یک چه مزیت هایی دارد و چه باید ها و نباید هایی را باید در خصوص خرید گوشت‌گوسفندی یا خرید گوسفند زنده در نظر گرفت.

مزیت های خرید گوسفند زنده در مقایسه با خرید گوشت گوسفند

به صورت کلی می توان گفت خریدن گوسفند به صورت زنده می تواند مزیت های زیادی داشته باشد.

اطمینان از سلامت و کیفیت گوشت گوسفند زنده

 اول از همه این که مصرف کننده می تواند قبل از کشتار دام، از سلامت و کیفیت آن اطمینان پیدا کند. با مشاهده گوسفند زنده و بررسی شرایط نگهداری آن، شرایط و مشخصات ظاهری گوسفند و مواردی از این دست، می توان مطمئن شد که گوسفند خریداری شده سالم، سرحال و تمیز است و گوشت مرغوبی دارد. در این خصوص به نکاتی برای بررسی سلامت دام زنده نیاز است. می توان در این خصوص از مقاله ” چگونه از سلامت گوسفند زنده اطمینان پیدا کنیم؟ ” استفاده کرد. به این ترتیب خرید گوسفند زنده می تواند منفعت زیادی داشته باشد.

اطمینان از تازه بودن گوشت

زمانی که گوشت گوسفندی خود را با خرید گوسفند زنده تامین می کنید، مطمئن خواهید بود که گوشتی تازه خواهید داشت. با خرید دام زنده و کشتار آن، گوشتی تازه، با کیفیت و بسیار خوش طعم را خواهید داشت. قطعا مصرف گوشت گوسفندی تازه در غذا ها طعم بسیار لذیذ تری خواهد داشت. البته مصرف گوشت تازه علاوه بر طعم بهتر، از نظر سلامتی نیز مزیت های زیادی دارد.

استفاده چند خانواده از گوشت گوسفند زنده

در بیشتر مواقع خرید گوسفند زنده مد نظر رستوران ها و غذاخوری هاست. نهایتا هم ممکن است خانواده ها برای مراسمات مختلف گوشت گوسفندی را با خرید دام زنده تامین کنند. با این حال اما می توان از گوسفند زنده و گوشت آن به صورت همزمان برای چند خانواده استفاده کرد.

داشتن جگر و کله پاچه

مزیت دیگری که با خرید گوسفند زنده به جای گوشت گوسفندی می توان به آن اشاره کرد، داشتن همزمان دل، جگر و کله پاچه در کنار گوشت گوسفندی است. این گزینه های لذیذ هم با توجه به کیفیت گوشت و سلامت دام، با خیال راحت قابل استفاده خواهند بود.

گوسفند بخریم یا گوشت گوسفند؟

همان طور که مشاهده کردید، خرید گوسفند زنده مزیت های بسیار زیادی در مقایسه با خرید گوشت‌گوسفندی دارد. با یک محاسبه ساده، می توان متوجه شد که خریدن گوسفند به جای گوشت به مراتب به صرفه تر است و در مجموع گوشت به دست آمده از خرید گوسفند مناسب تر از خریدگوشت گوسفند است. اما این مورد همیشگی نیست و مشکلاتی نیز در این خصوص وجود دارد که صرفه اقتصادی خرید گوسفند را در مقایسه با خرید گوشت زیر سوال می برد.

خرید گوشت گوسفند

وزن بالای گوشت به دست آمده از خرید گوسفند

همان طور که می دانید معمولا وزن گوسفندانی که به صورت زنده برای کشتار پرورش داده شده و فروخته می شوند بالاست. در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز، ممکن است همه خانواده ها، خصوصا خانواده های کم جمعیت توانایی خرید یک جای این وزن از گوشت گوسفندی را نداشته باشند. حتی اکثرا نیازی هم به این میزان گوشت ندارند. از این رو خرید گوسفند زنده نمی تواند برای آن ها به صرفه تر از خرید گوشت گوسفندی تازه باشد. تنها این حالت زمانی به صرفه است که چند خانواده با هم گوسفند زنده را خریداری کنند و از گوشت آن استفاده کنند.

امکان خرید نامناسب گوسفند زنده وجود دارد

همیشه خرید گوسفند زنده به صرفه نیست، چرا که همه افرادی که این گوسفندان را پرورش داده و می فروشند قابل اطمینان نیستند و امکان تقلب در خرید و فروش گوسفند وجود دارد. اگر از مراکز معتبر گوسفند زنده خریداری نشود، مشکلات متعددی می تواند به وجود آید که کم تر بودن وزن گوسفند از وزن واقعی آن یکی از آن هاست. باید در زمان خرید به نکاتی در خصوص این که چطور از وزن واقعی گوسفند زنده اطمینان حاصل کنید، کمک بگیرید.

از همه مهم تر این که شاید دام مورد نظر سالم نباشد یا این که بیماری های مختلفی داشته باشد. ذبح نامناسب دام و شرایط نگهداری غیر اصولی همگی می تواند مشکل ساز شود. اما در خریدگوشت گوسفند می توان با بررسی ظاهر گوشت، تمیزی آن، فاقد انگل بودن گوشت و بویی که دارد تا حدود زیادی از سلامت گوشت مورد استفاده مطمئن شد. با این حال اگر قصد خرید گوسفند زنده را دارید، باید حتما از مراکز معتبر فروش دام زنده گوسفند مورد نظر خود را خریداری کنید.

خریدگوشت گوسفند به صرفه تر است یا گوسفند زنده؟

با توجه به تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد، خرید گوسفند زنده در مواردی می تواند نسبت به خرید گوشت گوسفند به صرفه تر باشد که اولا برای خانواده هایی به تعداد بیشتر خریداری و مصرف شود و دوم این که از یک مرکز خرید و فروش دام زنده معتبر خریداری شود. در صورتی که دام سالم، با نشاط و جوان باشد، خرید گوسفند به صورت زنده در مقایسه با خرید گوشت گوسفندی به صرفه تر است. خرید گوسفندانی که وزن بسیار بالایی دارند، پیر هستند، بیماری دارند، شرایط نگهداری درستی ندارند، چربی بدنی آن ها بسیار بالاست و مواردی از این دست، قطعا نه تنها صرفه اقتصادی ندارد بلکه ممکن است ضرر و زیان هم داشته باشد.

3/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...