تقلب در خرید و فروش گوسفند

تقلب در خرید و فروش گوسفند، متاسفانه مسئله ای نسبتا رایج است. افراد زیادی هستند که برای کسب سود بیشتر و افزایش وزن دام، البته به صورت کاذب، دست به اجرای روش هایی نادرست و بعضا و عجیب می زنند. در شرایطی که متقاضیان خرید گوسفند زنده افزایش پیدا کرده اند، چنین روش ها و تقلب هایی هم بیشتر دیده می شود. البته تقلب در خرید و فروش گوسفند زنده در مراکز نامعتبر و توسط افراد سودجو انجام می شود.

ارگانیک دام ضمن توجه به اصول اخلاقی و در راستای ارائه با کیفیت ترین نوع دام به مشتریان، فروش دام زنده را با وزن واقعی انجام داده و مشتریان می توانند از این مسئله اطمینان کامل داشته باشند. دام های این مجموعه در بهترین مراتع منطقه گدوک فیروزکوه، به شکل سنتی چرا می کنند و به شکل طبیعی، بدون استفاده از هرگونه مواد افزودنی و … پرورش داده می شوند. از این رو وزن دام بالاست و نیازی به استفاده از روش های نادرست و غیر حرفه ای نیست. در ادامه به شما میگوییم که چطور باید متوجه تقلب در خرید و فروش دام زنده شوید و فریب افراد سودجو را نخورید.

نشانه های تقلب در خرید و فروش گوسفند

تقلب در خرید و فروش گوسفند زنده به روش های مختلفی انجام می شود. اما قطعا شما به عنوان خریدار، این روش ها را نمی بینید و احتمالا اطلاعاتی هم درمورد آنها ندارید. پس راه چاره چیست؟ چطور می توان متوجه شد که فروشنده قصد فریب دادن شما را دارد؟ این مسئله ای است که با توجه به چند نشانه ساده، می توان متوجه آن شد. مهم ترین نشانه تقلب در فروش دام زنده، قیمت پایین تر از حد معقول است. یعنی قیمتی بسیار پایین تر از حد معمول که تعجب برانگیز باشد.

قیمت روز گوسفند زنده در ارگانیک دام به شما اعلام می شود و می توانید به راحتی قیمت ها را با هم مقایسه کنید. خرید گوسفند زنده از ارگانیک دام هم به شما این اطمینان را می  دهد که دام با قیمت اصلی عرضه می شود. البته در این مجموعه به دلیل کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها، قیمت تمام شده گوسفند از قیمت میادین پایین تر است.

روش های تقلب در فروش گوسفند زنده

وجود جوی زیاد در خوراک گوسفند

یکی از روش های مرسوم تقلب در خرید و فروش گوسفند، اضافه کردن مقادیر زیاد جو به رژیم غذایی دام است. سرعت تخمیر جو بسیار بالاتر از سایر غلات است. به همین دلیل وقتی مقدار زیاد جو در شکم گوسفند باشد، آب داخل شکمبه را جذب کرده و موجب افزایش حجم و سایز گوسفند می شود. همچنین استفاده زیاد از جو در پرواربندی، باعث نرمی چربی گوشت گوسفند می شود. گوسفندهایی که جو زیادی در علوفه آنها وجود دارد، به ظاهر فربه تر بوده و وزن بیشتری هم دارند. اما این نوع دام معمولا گوشت بسیار کمی داشته و البته کیفیت گوشت آن نیز بسیار پایین است.

چرا ارگانیک دام

پودر نمک در خوراک گوسفند

روش دیگری که افراد سودجو از آن برای تقلب در خرید و فروش گوسفند استفاده می کنند، استفاده از پودر نمک در خوراک دام است. معمولا سنگ نمک در آخورها وجود دارد و گوسفند، به مقدار نیاز از آن تغذیه می کند. اما مراکز غیر معتبر و افراد سودجو،  نم را به صورت پودر شده به خوراک دام اضافه می کنند. به این ترتیب گوسفند احساس تشنگی بیشتری کرده و روزانه حجم بسیار زیادی آب می نوشد. تصور کنید که گوسفندی که چند برابر نیاز روزانه اش آب خورده، آیا وزن واقعی دارد؟! البته این روش قابل تشخیص نیست و حتی با روش های آزمایشگاهی هم نمیتوان آن را به اثبات رساند.

وزن کشی با ترازوی غیر کالیبره

روش دیگر برای تقلب در خرید و فروش گوسفند که متاسفانه به وفور دیده می شود،  وزن کردن گوسفند با ترازوی غیر کالیبره است. در این روش، فروشنده به شما می گوید که گوسفند را در حضور خودتان وزن می کند. اما یک مسئله وجود دارد و آن هم برنامه ریزی و کالیبره کردن ترازو است که  افراد سودجو، در این بخش تقلب می کنند.

افرادی که ترازو را به شکل نادرست کالیبره می کنند، به جای وزنه 10 کیلویی (که استاندارد است) وزنه سبک تر روی ترازو می گذارند. در نتیجه ترازو وزن بیشتری نشان می دهد و ممکن است مثلا یک گوسفند 50 کیلویی، 60 کیلوگرم نشان داده شود. ارگانیک دام با حذف واسطه ها، تغذیه طبیعی و سالم دام و استفاده از تجهیزات جدید و سالم، احتمال هرگونه تقلب در خرید و فروش گوسفند زنده را به صفر رسانده است. 

4.7/5(6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...