چگونه از سلامت گوسفند زنده اطمینان پیدا کنیم؟

با توجه به شیوع بیماری های دام، خصوصا بیماری های مشترک بین دام و انسان در فصول مختلف، توجه به میزان سلامت گوسفند زنده اهمیت بسیار زیادی دارد. دام ها باید به صورت اصولی قبل از کشتار بررسی شوند و سلامت آن ها از هر جهت مورد تایید دام پزشکان باشد. زمانی که قصد خرید دام زنده را داشته باشید، خصوصا اگر از یک فروشنده نامشخص دام خریداری می کنید، باید حتما از سالم بودن گوسفند زنده اطمینان حاصل کرده و یک دام سالم و بدون هر گونه مشکلی را خریداری نمایید. برای این منظور روش هایی وجود دارد که می توان از آن ها برای تشخیص سالم بودن دام استفاده کرد. این روش ها دام را از نظر ظاهری و فیزیکی بررسی می کند. در ادامه روش های تشخیص سلامت گوسفند زنده را بررسی می کنیم. نکته مهم خریداری گوسفند زنده از یک مرکز معتبر است.

گوسفند سالم چه شرایطی دارد؟

مهم ترین مساله در خصوص سلامت گوسفند زنده، شرایطی است که دام در آن نگهداری می شود. برای تشخیص سالم بودن گوسفند زنده باید دید دام مورد نظر در چه شرایطی نگه داری می شود. شرایط تغذیه ای دام اهمیت بسیار زیادی در سالم بودن آن دارد. تغذیه سالم و تمیز و مصرف مناسب مواد غذایی ضروری می تواند به شدت روی سلامت آن موثر باشد. محل زندگی دام، میزان فضای طبیعی در دسترس آن، چرای طبیعی و مواردی از این دست همگی در سالم بودن آن موثرند.

از طرفی باید دید آیا گوسفندان تحت نظر دام پزشک معاینه و بررسی می شوند یا خیر؟ بیماری های دام در آن ها رصد می شود؟ برای درمان آن ها اقدامات تخصصی لازم صورت می گیرد؟ آیا مرکز فروش دام زنده اعتبار و مستندات بهداشتی لازم را دارند؟ تمام این موارد باید حتما باید در خصوص گوسفند زنده مورد نظر بررسی شود و در این شرایط می توان گفت که گوسفند در شرایط درستی پرورش داده شده است.

تشخیص سلامت گوسفند زنده بر اساس ویژگی های ظاهری آن

یکی دیگر از موارد موثر در تشخیص سالم بودن دام، توجه به ویژگی های ظاهری آن است. این روش سریع ترین رویکرد برای بررسی میزان سلامت گوسفند زنده و مشکلات و بیماری های احتمالی آن است. برای بررسی سلامت ظاهری گوسفند به موارد زیر در ظاهر آن توجه کنید:

  • به میزان لاغری یا چاقی گوسفند توجه کنید، از لمس مهره های گردن گوسفند می توان متوجه این مورد شد. گوسفند سالم نباید بیش از حد لاغر باشد. علاوه بر این چاقی بیش از حد هم به معنی سالم بودن آن نیست
  • دهان و بینی دام را بررسی کنید. وجود چرک و عفونت یا آبریزش بینی نشان دهنده عدم سلامت گوسفند زنده است. این احتمال وجود دارد که گوسفند دچار نارسایی ریه شده باشد
  • بررسی پشم های گوسفند زنده، در حالت عادی در یک گوسفنده زنده سالم پشم ها نباید به سرعت و به راحتی کنده شوند. اگر پشم ها سریعا از بدن حیوان جدا شد، ممکن است دام دچار مشکلات کبدی باشد
  • در نهایت چشم های دام را بررسی کنید تا سالم بودن گوسفند را از این بابت تشخیص دهید. چشمانی براق و سرو حال بودن و تحرک داشتن بالای دام می تواند از دیگر ویژگی های ظاهری جهت تشخیص سلامت گوسفند زنده باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت گوسفند و بز چیست؟

بررسی نشانه های بیماری در گوسفند زنده

در رویکرد دیگری که برای تشخیص سالم بودن گوسفند زنده می توان از آن استفاده کرد، دنبال کردن ردپای بیماری های مختلف است. همان آبریزش بینی یا داشتن چرک و عفونت از نشانه های بیماری گوسفند است. نکته دیگر میزان و نحوه نشخوار دام است. اگر دام بیمار باشد، معمولا تغذیه خوبی ندارد و خوب نشخوار نمی کند. نشانه دیگر بیمار بودن گوسفند مربوط به مشاهده ترشحات عفونی و زردی و رگه های خونی در چشم های گوسفند است. نکته دیگر در خصوص بیمار بودن گوسفند، بررسی مدفوع حیوان است.

داشتن مدفوع نرم و اسهالی یا مدفوع خونی و حتی مدفوع بیش از حد سفت نشان دهنده بیماری گوسفند است. گوش های گوسفند نشانه دیگری است که می توان از آن برای ردیابی بیماری ها و تشخیص سلامت گوسفند زنده استفاده کرد. گوش های گوسفند بیمار به صورت برافراشته و تیز نیست، به سمت صدا ها بر نمی گردد و از همه مهم تر گوش ها به شدت درگیر مگس و حشرات اند. عدم تعادل گوسفند، لرزش گوسفند، سقط جنین، سرگیجه داشتن، عطسه کردن و مواری از این دست همگی نشان دهنده عدم سلامت گوسفند زنده و بیمار بودن آن خواهد بود.

نشنانه های بیماری در گوسفند زنده

بررسی های بهداشتی برای تشخیص گوسفند زنده سالم

کار دیگری که می توان به صورت حرفه ای تر میزان سلامت گوسفند زنده را تشخیص داد، دنبال کردن نشانه های بهداشتی در گوسفند مورد نظر است. درجه حرارت بدن گوسفند یکی از این موارد است. در گوسفندان درجه حرارت طبیعی بدن باید بین 39 تا 40 درجه سانتی گراد باشد. تعداد ضربان قلب گوسفند در دقیقه نیز برای تشخیص سالم بودن گوسفند زنده قابل بررسی است.

در گوسفند بالغ این تعداد حدود 70 تا 85 ضربان در دقیقه است. تعداد تنفس گوسفند، مدت زمان دوره آبستنی حیوان، طول دوره شیردهی و مواردی از این دست همگی می تواند در تشخیص سلامت حیوان مورد بررسی قرار بگیرد. برای تشخیص این موارد معمولا به دستگاه های تخصصی دامپزشکی نیاز است. در بسیاری از موارد دامپزشک در صورت تشخیص وجود مشکل در گوسفند زنده، آن را با دارو تحت درمان قرار می دهد.

تشخیص گوسفند سالم بعد از ذبح

بعد از ذبح شدن گوسفند هم می توان از برخی موارد جهت تشخیص سلامت گوسفند زنده استفاده کرد. یکی از این موارد همان جگر گوسفند است که باید رنگی روشن، تازه و تمیز داشته باشد و فاقد انگل و بوی بد باشد. گوشت گوسفند هم نشانه مهم دیگری است که می توان از آن برای تشخیص سالم بودن گوسفند زنده استفاده کرد.

گوشت گوسفند سالم به رنگ قرمز روشن است و بوی بدی نمی دهد. رنگ های سیاه و خاکستری گوشت، سطح مرطوب و لزج، وجود خشکی و چروک در سطح گوشت، بوی بد و تعفن، وجود کبودی و خون مردگی در بخش های از گوشت گوسفند و وجود هر گونه انگل و قارچ در گوشت نشان دهنده سالم نبودن گوسفند مورد نظر و وجود بیماری های مختلف در دام است.

خرید مطمئن گوسفند زنده سالم

نشانه های بیماری گوسفند زنده را شناختیم و می دانیم که خرید و مصرف گوشت یک گوسفند بیمار چه خطراتی برای سلامتی ما دارد. از این رو بهترین و مطمئن ترین کار خرید گوسفند زنده از مراکز معتبری است که گوسفندان به دقت تحت نظر کارشناسان حوزه سلامت دام هستند و نحوه نگهداری، خوراک و کشتار دام ها کاملا اصولی و بهداشتی انجام می شود. مراکزی که از سازمان دامپزشکی مجوز های لازم را دارند، قطعا در بررسی و ردیابی دام ها و فروش گوسفند زنده سالم قابل اطمینان ترند. از این رو برای اطمینان از خرید یک دام سالم، بهترین راه تشخیص سلامت گوسفند زنده خرید از یک مرکز معتبر و دارای نشانه های سلامت است.

4/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...