چگونه از وزن واقعی گوسفند زنده اطمینان حاصل کنیم؟

یکی از مهم ترین دغدغه ها در زمان خرید گوسفند زنده این است که آیا وزن ذکر شده برای گوسفند مورد نظر وزنی واقعی است یا نه؟ خصوصا اگر در خصوص خرید و فروش گوسفند زنده و شرایطی که گوسفند باید داشته باشد، اطلاعات چندانی نداشته باشید، اطمینان از یک خرید خوب کار دشواری است. امروزه در بسیاری از مراکز پرورش دام و خرید و فروش گوسفند زنده، کارهایی انجام می دهند تا وزن گوسفند بیشتر از وزن واقعی آن دیده شود.

در نتیجه هزینه بیشتری نیز برای فروش گوسفند مورد نظر دریافت می کنند. اما آیا می توان از وزن واقعی گوسفند مطلع شد؟ خریداران باید با استفاده از نکات و یک سری ترفند ها به وزن حقیقی گوسفند زنده پی ببرند. در ادامه به شما می گوییم که چطور می توان در زمان خرید، از وزن واقعی گوسفند زنده اطمینان حاصل کنید.

چطور وزن گوسفند بیشتر از وزن واقعی آن به نظر می رسد؟

در برخی از مراکز پرورش دام، دامداران برای افزایش وزن واقعی گوسفند زنده در کنار غذای اصلی گوسفند که علوفه تازه است، کمی سنگ نمک را نیز به خورد گوسفند می دهند. افزودن این ترکیب به غذای اصلی دام موجب تشنگی بیش از حد گوسفند شده و در نتیجه گوسفند حجم بسیار زیادی آب می نوشد. در نتیجه به سادگی به دلیل افزایش مصرف آب و بالا رفتن حجم آب بدن گوسفند، وزن ظاهری بسیار بیشتر از وزن حقیقی گوسفند زنده به نظر می رسد. در نتیجه خریدار در زمان خرید دام زنده، به جای پرداخت هزینه واقعی، هزینه ای اضافی را بابت وزن آب مصرفی گوسفند می پردازد.

راه های تشخیص وزن واقعی گوسفند زنده

برای یک خرید مطمئن بهترین کار مراجعه به یک مرکز فروش دام زنده معتبر است. با این حال می توان با برخی راهکار ها، وزن واقعی گوسفند زنده را در زمان خرید تشخیص داد. همچنین می توان با کمک گرفتن از راهنمای خرید گوسفند زنده و اطلاعات موجود در این زمینه، یک خرید مطمئن تر داشت.

وزن واقعی گوسفند زنده

استفاده از موقعیت ستون مهره ها برای تشخیص وزن واقعی گوسفند

یکی از مواردی که می توان از آن برای تشخیص وزن حقیقی گوسفند زنده کمک گرفت، بررسی وضعیت ستون مهره های و زائده های کنار مهره های کمر گوسفند است. این قسمت ها هم برای تشخیص واقعی بودن وزن گوسفند زنده و هم برای بررسی وضعیت سلامتی دام مورد نظر می توانند کمک کننده باشد.

در صورتی که ستون مهره ها بیش از حد بیرون زده باشند و به راحتی لمس شوند، این واضح بودن بیش از حد ستون مهره ها می تواند نشان دهنده لاغرتر بودن گوسفند مورد نظر باشد. این یعنی این که وزن واقعی دام مورد نظر بسیار کمتر از وزن اعلام شده توسط فروشنده است. هر چه برای لمس ستون مهره های گوسفند به فشار بیشتری نیاز باشد و لمس آن ها سخت تر باشد، بدین معنی است که گوسفند وزن بیشتری دارد و می توان به وزن اعلام شده توسط فروشنده اطمینان کرد.

تشخیص وزن واقعی گوسفند زنده بر اساس نژاد و تیپ گوسفند

نکته دیگری که می تواند برای بررسی وضعیت گوسفند و اطمینان یافتن از وزن حقیقی آن کمک کننده باشد، بررسی تیپ و نژاد گوسفند مورد نظر است. گوسفندان بر اساس وزن و میزان چاقی و لاغری به شش تیپ دسته بندی می شوند. به ترتیب که از گوسفندانی با تیپ صفر به سمت گوسفندانی با تیپ شش پیش می رویم، وزن گوسفندان افزایش یافته، چربی و گوشت بیشتری ستون مهره های آن ها را احاطه کرده و در نتیجه وزن واقعی گوسفنده زنده بیشتر است.

  نکته دیگر بررسی نژاد و ژنتیک گوسفند مورد نظر است. برخی از نژاد ها به صورت ذاتی وزن بیشتری دارند. برای مثال قطعا گوسفندانی که از نژاد گوسفندان گوشتی هستند، وزن بسیار بیشتری خواهند داشت. برای آشنایی بیشتر با این مقوله و استفاده از آن برای تشخیص وزن واقعی گوسفند زنده می توانید از مقاله “ بهترین نژاد های گوسفند های ایرانی ” کمک بگیرید.

خرید از مراکز فروش دام زنده معتبر

مراکز معتبر همیشه وزن حقیقی گوسفند زنده را اعلام می کنند. برای این که از وزن واقعی گوسفنده زنده ای که خریداری می کنید مطمئن شوید، بهترین کار مراجعه به یک مرکز فروش دام معتبر است تا از خرید خود کاملا مطمئن شوید. مراکز غیر معتبر یا کسانی که بدون مشخصات دقیق اقدام به فروش دام زنده می کنند، به احتمال بسیار بالاتری در اعلام وزن واقعی دام صادق نیستند.

چه مواردی در تعیین وزن واقعی گوسفند زنده موثرند؟

در پایان بهتر است به بررسی عوامل موثر در تعیین وزن گوسفند زنده بپردازیم. قطعا اولین و مهم ترین عامل تغذیه دام و شرایط نگهداری و پرورش آن است. میزان سلامتی گوسفند و نداشتن بیماری های مختلف دام نیز در وزن گیری گوسفند مورد نظر موثر است.

مورد مهم دیگر نژاد و ژنتیک گوسفند مورد نظر است که بسته به این که از چه نژادی باشد، وزن متوسط گوسفندان نیز متغیر خواهد بود. نژاد های گوشتی معمولا بیشترین وزن را در بین سایر نژاد ها دارند. مورد مهم دیگر جنسیت گوسفند زنده مورد نظر است. معمولا گوسفندان نر جثه بزرگ تری نسبت به گوسفندان ماده دارند.

سن گوسفند نیز در وزن تعیین شده بی تاثیر نیست. وزن بره قطعا از وزن گوسفند بالغ کمتر است. زیست بوم گوسفندان و شرایط آب و هوایی نیز روی وزن واقعی گوسفند زنده موثر است. در نهایت این که گوسفندان به تازگی دوره تولید مثل را پشت سر گذاشته باشند هم می تواند به شدت روی وزن گوسفند تاثیر داشته باشد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...