نکات مهم مصرف گوشت گوسفندی

گوشت قرمز یکی از غذا های اصلی در سبد غذایی است و این گوشت را می توان هم از گوسفند و هم از گوساله و گاو به دست آورد. گوشت گوسفند یکی از لذیذ ترین گوشت های قرمز مورد استفاده است که منبع بسیار خوبی برای پروتئین و ویتامین B12 محسوب می شود. غذاهایی که با این گوشت تهیه می شود جز خوش طعم ترین و پر طرفدارترین غذا هاست.

خوشمزه ترین و بهترین غذاهایی که در ایران تهیه می شوند را با استفاده از گوشت قرمز گوسفندی تهیه می کنند. در حال حاضر مصرف و خرید گوسفند زنده طرفداران بسیار بیشتری هم پیدا کرده است. به همین دلیل در این جا می خواهیم در خصوص خواص گوشت گوسفند و ویژگی های آن اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

خرید گوشت گوسفند

گوشت قرمز گوسفندی لذیذ و ارگانیک را می توانید از ارگانیک دام تهیه کنید. در هنگام خرید گوشت قرمز گوسفندی به رنگ و بافت گوشت توجه کنید. رنگ گوشت باید رنگ طبیعی گوشت دام باشد و رنگ روشن طبیعی آن نباید تبره شده باشد. تغییر رنگ قرمز به سبز،قهوه ای و خاکستری و ایجاد یک لایه لزج و چسبناک از علائم فساد گوشت است.

سطح خارجی باید بدون رطوبت بوده و هیچگونه بوی غیر طبیعی مثل بوی ترشیدگی یا تعفن نباید حس شود. گوشت باید سفت بوده و قوام خاص خود را داشته  و کاملا تمیز و عاری از خون مردگی و اثرات ناشی از ضربه باشد.

گوشت نباید خشک و حالت چروکیده بگیرد، چربی باید سفت و سفید یا متمایل به سفید و بدون هیچگونه بوی بدی باشد.گوشت قرمز منجمد علاوه بر ویژگی های گوشت سالم تازه، باید فاقد آثار سوختگی ناشی از انجماد باشد. همچنین داخل بسته بندی گوشت نباید خونابه یا آب منجمد وجود داشته باشد.

گوشت گوسفند منبع چه ترکیباتی است؟

این گوشت لذیذ قرمز رنگ منبع بسیار مهم غذایی است که ارزش تغذیه ای بسیار زیادی دارد و می توان آن را منبع مهمی برای تامین ترکیبات با ارزش غذایی مختلف دانست. خصوصا این که با توجه به مصرف بخش های مختلف این گوشت، می توان از مزیت های مختلف مصرف گوشت قرمز گوسفندی بهره برد. برای مثال می توان به مقاله از” فواید جگر گوسفند چه می دانید؟ ” اشاره کرد.

گوشت قرمز گوسفندی منبع پروتئین و چربی

این گوشت همان طور که گفته شد منبع بسیار خوبی از پروتئین است. علاوه بر این اگر به دنبال منبع خوبی از آهن و ویتامین B12 باشید هم این گوشت بهترین گزینه است. گوشت های گوسفندی تقریبا به میزان 243 کیلوکالری دارند. البته میزان چربی این نوع گوشت هم بین 13.5 گرم است.

این گوشت منبع خوبی برای امگا 3 و امگا 6 است و می توان آن را یک منبع غذایی بسیار با ارزش و مفید در نظر گرفت. اسید های چرب موجود در این گوشت هم برای انسان مفیدند و بیشتر از هر چیزی اسید اولئیک در گوشت قرمز گوسفندییافت می شود.

دریافت انواع ویتامین ها و مواد مغذی با مصرف گوشت های گوسفندی

انواع ویتامین های ضروری از جمله ویتامین B6، E و ویتامین K نیز در گوشت قرمز گوسفندی موجود است. ویتامین های دیگر گروه B نیز در این منبع غذایی با ارزش وجود دارد. با مصرف این گوشت می توان به منگنز، سلنیوم، کلسیم، فسفر و مس هم دست یافت. میزان روی موجود در گوشت گوسفندی تا حدود 51 درصد است و می توان گفت این گوشت منبع خوبی برای دریافت روی مورد نیاز بدن محسوب می شود.

مصرف گوشت قرمز گوسفندی چه مزیت ها و فوایدی دارد؟

با توجه به تمام مواد با ارزش غذایی که در گوشت قرمز گوسفندی وجود دارد، قطعا مصرف آن می تواند فایده های بسیار زیادی داشته باشد. خصوصا اگر از گوشت گوسفندی ارگانیک استفاده شود، فواید آن هم بیشتر خواهد بود. این منبع غذایی برای موارد زیر می تواند بسیار مفید و ضروری باشد:

دریافت یک منبع کامل پروتئین

یکی از اصلی ترین منابع مهم پروتئین در برنامه غذایی انسان ها، همین گوشت قرمز گوسفندی است. تمام آمینواسید های ضروری مورد نیاز بدن انسان در این گوشت وجود دارد و با مصرف آن نیاز پروتئینی بدن برطرف می شود.

این مورد می تواند برای حفظ سلامتی، شادابی و قدرت بدنی افراد ضرورت داشته باشد. خصوصا با بالا رفتن سن افزایش قدرت عضلات اهمیت زیادی دارد و مصرف کافی گوشت گوسفند می تواند موجب تقویت توده عضلانی شود. در نتیجه افراد با افزایش سن کم تر دچار تحلیل عضلات خواهند شد.

تقویت استخوان ها

در کنار تقویت عضلات، مصرف متعادل این گوشت می تواند استخوان ها را هم تقویت کند و مانع از شکننده شدن آن ها شود. دلیل آن هم این است که این گوشت منبع عالی کلسیم است که برای رشد و تقویت استخوان ها ضروری است.

کمک به پیشگیری از کم خونی در افراد

فقر آهن و کم خونی یکی از مشکلاتی است که می تواند خود زمینه ساز بیماری های جدی تری شود. در نتیجه این مشکل افراد همیشه خسته هستند و احساس ضعف و بی حالی شدید دارند. سردرد و بی حالی ناشی از کم خونی به دنبال کمبود آهن بدن اتفاق می افتد. در نتیجه از آن جایی که گوشت گوسفند منبع با ارزش آهن است، مصرف آن می تواند موجب درمان کم خونی و فقر آهن در افراد شود.

کمک به رفع خستگی، بدن درد و افسردگی

خستگی و بدن درد و ضعف عمومی به همراه افسردگی و عصبی بودن از جمله مواردی است که آن ها را به عنوان عوارض کمبود ویتامین b12 می شناسند. کمبود این ویتامین می تواند عوارض بسیار زیادی در افراد داشته باشد.

اصلی ترین و مهم ترین منبع دریافت این ویتامین، گوشت قرمز گوسفندی است که در صورت عدم مصرف کافی و کمبود آن، مشکلات متعددی در افراد درگیر با این کمبود ایجاد خواهد کرد. در نتیجه از فواید مهم مصرف گوشت قرمز گوسفندی، برطرف کردن کمبود ویتامین B12 و رفع مشکلاتی است که همراه با آن ایجاد می شود.

گوشت گوسفند

بهبود سیستم عصبی

مورد مهم دیگری که می توان به عنوان فایده مصرف گوشت گوسفند در نظر گرفت، تاثیری است که مصرف این گوشت در بهبود سلامت سیستم عصبی افراد دارد. همان طور که گفته شد این گوشت منبع مهم انواع ویتامین های گروه B و سلنیوم و روی است.

تمام این مواد مغذی برای بهبود سلامت سیستم عصبی مفید و ضروری اند و از این رو می توان یکی از فواید مصرف گوشت قرمز گوسفندی را در بهبود سلامت سیستم عصبی در نظر گرفت. فسفر موجود در این منبع غذایی نیز می تواند موجب تقویت مغز شده و در بسیاری از موارد موجب پیشگیری از پوکی استخوان شود.

بهبود سلامت سیستم ایمنی در بدن افراد

تقویت سیستم ایمنی از دیگر فواید بسیار مهم مصرف گوشت قرمز گوسفندی است. دلیل این امر هم باز به مواد مغذی موجود در این گوشت باز می گردد. به دلیل وجود روی و پروتئین در این منبع غذایی و نقش این ترکیبات در بهبود سیستم ایمنی بدن، می توان یکی از فواید مصرف گوشت های گوسفندی را در ارتقای سیستم ایمنی دانست. خصوصا مصرف این گوشت می تواند برای رشد کودکان، بهبود زخم، افزایش سرعت بهبودی بعد از بیماری های مختلف و … مفید باشد.

مضرات مصرف بی رویه گوشت های گوسفندی

بعد از تمام خواص و مزیت هایی که برای مصرف گوشت قرمز گوسفندی به آن ها اشاره شد، این سوال مطرح می شود که آیا مصرف این گوشت می تواند مضر هم باشد یا نه؟ در مواردی خصوصا در صورت مصرف بیش از حد گوشت قرمز گوسفندی، این منبع غذایی می تواند به جای فایده مضر باشد.

علاوه بر این برای بسیاری از افراد با توجه به شرایط جسمی و بدنی که دارند، مصرف زیاد این گوشت می تواند خطرساز شود. از مهم ترین مضرات مصرف این گوشت شامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته و ابتلا به نقرس است.

خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

گوشت قرمز گوسفندی می تواند برای بسیاری از افراد مضر باشد. در مواردی که فرد به بیماری های قلبی و عروقی و انسداد شرایین مبتلا باشد یا در شرایطی که فرد سابقه سکته قلبی و مغزی، بالا بودن فشار خون، غلظت خون، بالا بودن چربی خون و … دارد، قطعا مصرف گوشت قرمز گوسفندی به جای فایده مضر خواهد بود. در این موارد باید حتما در مصرف گوشت جانب احتیاط را رعایت کرد.

خطر ابتلا به نقرس

یکی از عوارض و مضرات مصرف گوشت قرمز گوسفندی، ریسک ابتلا به بیماری نقرس است. البته این بیماری در صورتی ایجاد می شود که افراد به صورت بی رویه و بیش از حد گوشت مصرف کنند و در مصرف آن اصول پزشکی و مراقبتی را لحاظ نکنند. نقرس بیماری خطرناکی است و به درمان های اختصاصی نیاز دارد.

تفاوت گوشت گوسفند با گوشت گوساله

این دو گوشت هر دو منبع مهمی برای پروتئین و مواد معدنی ضروری هستند و از نظر ارزش غذایی هر دو گوشت با هم در یک سطح قرار می گیرند. با این حال بین آن ها تفاوت هایی وجود دارد. اولین مورد مربوط به تفاوت بافت گوشت قرمز گوسفندی با گوشت گاو یا گوساله است. گوشت های گوسفندی معمولا بسیار نازک ترند و بافتی نرم و لطیف تر دارند.

اما بافت گوشت های گاو و گوساله ضخیم تر است. رنگ گوشت در گوسفندان روشن تر از گوساله و گاو است و در کل می توان گفت که گوشت قرمز گوسفندی کیفیت به نسبت بالاتری نسبت به گوشت گوساله دارد. هضم گوشت های گوسفندی در مقایسه با گوشت گوساله راحت تر است. طعم گوشت گوسفندی نیز معمولا لذیذتر از گوشت گوساله است و در رژیم گوشت خواری معمولا این گوشت مصرف بیشتری دارد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...