مدت زمان نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر چقدر است؟

همیشه برای ما نحوه نگهداری درست گوشت جای سوال دارد. نگهداشتن گوشت بسته به نوع آن و این که در چه شرایطی نگهداری می شود متفاوت است. در این جا تمرکز روی نحوه نگهداری صحیح گوشت چرخ کرده در فریزر است. گوشت چرخ کرده یکی از موارد پر مصرف در خانه های ایرانی است و معمولا خانواده ها عادت به خریداری مقدار زیادی گوشت چرخ کرده و نگهداری طولانی مدت آن در فریزر دارند. اما آیا این کار درست است؟ اساسا تا چه مدت زمانی می توان گوشت چرخ کرده را در فریزر نگه داشت، بدون این که سلامت، تازگی و بهداشت گوشت به خطر بیفتد؟

 حتی در مواردی افراد به علت تغییر رنگ گوشت در فریزر توجهی نکرده و با نگه داشتن طولانی مدت گوشت، چه چرخ کرده و چه لقمه ای در فریزر، ریسک می کنند. در این جا می خواهیم در خصوص نحوه درست نگهداری و مدت زمان نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر صحبت کنیم و ببینیم در صورت عدم رعایت اصول نگهداری چه مشکلاتی ممکن است به وجود بیاید.

بهترین راه حل برای نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر

حال که به هر حال باید گوشت چرخ کرده را برای مدتی در فریزر نگهداری کرد، راه حل حفظ کیفیت و سلامت گوشت مصرفی چیست؟ برای این منظور دو راه حل وجود دارد:

راه حل اول

اولین مورد همان نگهداری و فریزر کردن اصولی اولیه گوشت است. با بسته بندی های کوچک و نازک و فریز کردن سریع و به موقع گوشت می توان سلامت آن را افزایش داد. نکته دوم این است که سعی کنید ماهانه گوشت چرخ کرده مصرفی را تهیه کرده و برای مدت زمانی طولانی این گوشت ها را در فریزر نگهداری نکنید. بنابراین در زمان خرید گوشت چرخ کرده سعی کنید حتما مقداری که خریداری می کنید نهایتا به اندازه مصرف یک ماه باشد و نه بیشتر. نکته دیگر این که سعی کنید در زمان خرید گوشت برای چرخ کردن حتما گوشتی تازه و سالم را خریداری کرده و از خرید گوشت منجمد برای چرخ کردن یا گوشت های کهنه و تیره خودداری کنید. تمام این موارد می توانند در حفظ کیفیت و سلامت گوشت چرخ کرده مصرفی تاثیر زیادی داشته باشند.

راه حل دوم 

بسیاری توصیه می کنند برای نگهداری هر چه سالم تر و با کیفیت تر گوشت چرخ کرده در فریزر، گوشت را بدون چرخ کردن در فریزر نگهداری کرده و سپس در زمان مصرف و نیاز به گوشت چرخ کرده، آن را چرخ کنید. این راه حل قطعا می تواند ارزش غذایی گوشت و سلامت و کیفیت آن را حفظ کند. با این حال انجام آن کمی دردسر دارد و ممکن است تمام افراد به انجام چنین کاری راضی نشوند.

نحوه فریز کردن درست گوشت چرخ کرده در فریزر

اولین مورد در خصوص نگهداری درست گوشت های چرخ کرده، نحوه آماده سازی و فریزر کردن این گوشت هاست. گوشت چرخ کرده باید بلافاصله بعد از خرید و شست و شو چرخ شود و در سریع ترین زمان ممکن در فریزر منجمد شود. برای نگهداری هر چه بهتر گوشت توصیه می شود قبل از فریز کردن خونابه آنها کامل گرفته شود. از طرفی نیز زمان انجماد باید سریع باشد و تا جای ممکن گوشت ها در سرمای زیادی فریز شوند. از طرفی برای انجماد سریع تر و بهتر گوشت های چرخ کرده بهتر است بسته بندی های آنها را نازک و کوچک گرفت تا به خوبی تمام بخش های آن سریع منجمد شود

در نظر داشته باشید که هر چه این بسته بندی ها حجم بیشتری داشته باشند، امکان خراب شدن و فاسد شدن گوشت چرخ کرده در فریزر بیشتر خواهد بود. این موارد تاثیر زیادی در حفظ کیفیت و سلامت گوشت خواهند داشت و می توان مدت زمان بیشتری گوشت را سالم نگه داشت. بنابراین اولین نکته در خصوص نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر، فریزر کردن درست و اصولی آن است.

چه مدت زمانی می توان گوشت چرخ کرده را در فریزر نگهداری کرد؟

اگر بخواهیم به صورت اصولی نحوه نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر را در نظر بگیریم، توصیه ها بر این است که به هیچ عنوان نباید گوشت چرخ کرده را در فریزر نگهداری کرد. در واقع به دلیل دستکاری هایی که در بافت گوشت های چرخ کرده ایجاد شده است، این گوشت ها اصلا مجاز به نگهداری در فریزر نیستند و شدیدا بر عدم نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر تاکید می شود. 

با این حال این امر در دنیای واقعی اتفاق نمی افتد و اکثرا نمی توانند به صورت تازه گوشت را خریداری و در زمان مصرف چرخ کنند. در ضمن با توجه به آلودگی های انگلی و ویروسی گوشت قرمز، به هیچ عنوان امکان مصرف گوشت تازه و گرم بدون 24 ساعت فریز شدن وجود ندارد و انجام این کار ریسک محسوب می شود. بنابراین بهترین راه حل برای نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر چیست؟

چطور از سلامت گوشت چرخ کرده در فریزر مطمئن شویم؟

گاهی اوقات حتی با وجودی که تمام نکات در نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر رعایت می شود، ممکن است گوشت فاسد شود. با وجود آشنایی با مهم ترین علائم فاسد شدن گوشت می توان به سلامت آن پی برد و در صورتی که احتمال می رود گوشت چرخ کرده مورد نظر فاسد شده است، از مصرف آن خودداری کرد. گوشتی که ممکن است دچار فساد و خرابی شده باشد، معمولا رنگی بسیار تیره دارد.

 البته گوشت در صورت کهنه شدن و نگهداری طولانی مدت نیز ممکن رنگی تیره به خود می گیرد که این گوشت نیز قطعا کیفیت و ارزش غذایی سالم برای مصرف را ندارد. تغییر رنگ گوشت به قهوه ای متمایل به زرد، تغییر رنگ چربی های درون گوشت چرخ کرده، وجود لکه های تیره یا سفید روی سطح بسته بندی های گوشت چرخ کرده، وجود بوی بد در گوشت و … از مهم ترین نشانه هایی است که مشخص می کند گوشت چرخ کرده موجود در فریزر سالم نیست و نباید آن را مصرف کرد.

4/5(5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...