مدت زمان نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر چقدر است؟

همیشه برای ما نحوه نگهداری درست گوشت جای سوال دارد. نگهداشتن گوشت بسته به نوع آن و این که در چه شرایطی نگهداری می شود متفاوت است. در این جا تمرکز روی نحوه نگهداری صحیح گوشت چرخ کرده در فریزر است. گوشت چرخ کرده یکی از موارد پر مصرف در خانه های ایرانی است و معمولا خانواده ها عادت به خریداری مقدار زیادی گوشت چرخ کرده و نگهداری طولانی مدت آن در فریزر دارند. اما آیا این کار درست است؟ اساسا تا چه مدت زمانی می توان گوشت چرخ کرده را در فریزر نگه داشت، بدون این که سلامت، تازگی و بهداشت گوشت به خطر بیفتد؟

 حتی در مواردی افراد به علت تغییر رنگ گوشت در فریزر توجهی نکرده و با نگه داشتن طولانی مدت گوشت، چه چرخ کرده و چه لقمه ای در فریزر، ریسک می کنند. در این جا می خواهیم در خصوص نحوه درست نگهداری و مدت زمان نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر صحبت کنیم و ببینیم در صورت عدم رعایت اصول نگهداری چه مشکلاتی ممکن است به وجود بیاید.

بهترین راه حل برای نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر

حال که به هر حال باید گوشت چرخ کرده را برای مدتی در فریزر نگهداری کرد، راه حل حفظ کیفیت و سلامت گوشت مصرفی چیست؟ برای این منظور دو راه حل وجود دارد:

راه حل اول

اولین مورد همان نگهداری و فریزر کردن اصولی اولیه گوشت است. با بسته بندی های کوچک و نازک و فریز کردن سریع و به موقع گوشت می توان سلامت آن را افزایش داد. نکته دوم این است که سعی کنید ماهانه گوشت چرخ کرده مصرفی را تهیه کرده و برای مدت زمانی طولانی این گوشت ها را در فریزر نگهداری نکنید. بنابراین در زمان خرید گوشت چرخ کرده سعی کنید حتما مقداری که خریداری می کنید نهایتا به اندازه مصرف یک ماه باشد و نه بیشتر. نکته دیگر این که سعی کنید در زمان خرید گوشت برای چرخ کردن حتما گوشتی تازه و سالم را خریداری کرده و از خرید گوشت منجمد برای چرخ کردن یا گوشت های کهنه و تیره خودداری کنید. تمام این موارد می توانند در حفظ کیفیت و سلامت گوشت چرخ کرده مصرفی تاثیر زیادی داشته باشند.

راه حل دوم 

بسیاری توصیه می کنند برای نگهداری هر چه سالم تر و با کیفیت تر گوشت چرخ کرده در فریزر، گوشت را بدون چرخ کردن در فریزر نگهداری کرده و سپس در زمان مصرف و نیاز به گوشت چرخ کرده، آن را چرخ کنید. این راه حل قطعا می تواند ارزش غذایی گوشت و سلامت و کیفیت آن را حفظ کند. با این حال انجام آن کمی دردسر دارد و ممکن است تمام افراد به انجام چنین کاری راضی نشوند.

نحوه فریز کردن درست گوشت چرخ کرده در فریزر

اولین مورد در خصوص نگهداری درست گوشت های چرخ کرده، نحوه آماده سازی و فریزر کردن این گوشت هاست. گوشت چرخ کرده باید بلافاصله بعد از خرید و شست و شو چرخ شود و در سریع ترین زمان ممکن در فریزر منجمد شود. برای نگهداری هر چه بهتر گوشت توصیه می شود قبل از فریز کردن خونابه آنها کامل گرفته شود. از طرفی نیز زمان انجماد باید سریع باشد و تا جای ممکن گوشت ها در سرمای زیادی فریز شوند. از طرفی برای انجماد سریع تر و بهتر گوشت های چرخ کرده بهتر است بسته بندی های آنها را نازک و کوچک گرفت تا به خوبی تمام بخش های آن سریع منجمد شود

در نظر داشته باشید که هر چه این بسته بندی ها حجم بیشتری داشته باشند، امکان خراب شدن و فاسد شدن گوشت چرخ کرده در فریزر بیشتر خواهد بود. این موارد تاثیر زیادی در حفظ کیفیت و سلامت گوشت خواهند داشت و می توان مدت زمان بیشتری گوشت را سالم نگه داشت. بنابراین اولین نکته در خصوص نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر، فریزر کردن درست و اصولی آن است.

چه مدت زمانی می توان گوشت چرخ کرده را در فریزر نگهداری کرد؟

اگر بخواهیم به صورت اصولی نحوه نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر را در نظر بگیریم، توصیه ها بر این است که به هیچ عنوان نباید گوشت چرخ کرده را در فریزر نگهداری کرد. در واقع به دلیل دستکاری هایی که در بافت گوشت های چرخ کرده ایجاد شده است، این گوشت ها اصلا مجاز به نگهداری در فریزر نیستند و شدیدا بر عدم نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر تاکید می شود. 

با این حال این امر در دنیای واقعی اتفاق نمی افتد و اکثرا نمی توانند به صورت تازه گوشت را خریداری و در زمان مصرف چرخ کنند. در ضمن با توجه به آلودگی های انگلی و ویروسی گوشت قرمز، به هیچ عنوان امکان مصرف گوشت تازه و گرم بدون 24 ساعت فریز شدن وجود ندارد و انجام این کار ریسک محسوب می شود. بنابراین بهترین راه حل برای نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر چیست؟

چطور از سلامت گوشت چرخ کرده در فریزر مطمئن شویم؟

گاهی اوقات حتی با وجودی که تمام نکات در نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر رعایت می شود، ممکن است گوشت فاسد شود. با وجود آشنایی با مهم ترین علائم فاسد شدن گوشت می توان به سلامت آن پی برد و در صورتی که احتمال می رود گوشت چرخ کرده مورد نظر فاسد شده است، از مصرف آن خودداری کرد. گوشتی که ممکن است دچار فساد و خرابی شده باشد، معمولا رنگی بسیار تیره دارد.

 البته گوشت در صورت کهنه شدن و نگهداری طولانی مدت نیز ممکن رنگی تیره به خود می گیرد که این گوشت نیز قطعا کیفیت و ارزش غذایی سالم برای مصرف را ندارد. تغییر رنگ گوشت به قهوه ای متمایل به زرد، تغییر رنگ چربی های درون گوشت چرخ کرده، وجود لکه های تیره یا سفید روی سطح بسته بندی های گوشت چرخ کرده، وجود بوی بد در گوشت و … از مهم ترین نشانه هایی است که مشخص می کند گوشت چرخ کرده موجود در فریزر سالم نیست و نباید آن را مصرف کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات
تفاوت شیر گاو با گوسفند در چیست؟

تفاوت شیر گاو با گوسفند

در این مقاله قصد داریم که در مورد تفاوت شیر گاو با گوسفند صحبت کنیم. همان طور که می‌دانید شیر یک ماده غذایی مغذی است که حتما باید در رژیم...
بهترین زمان دادن گوشت به نوزاد چه زمانی است؟

بهترین زمان دادن گوشت به نوزاد چه زمانی است؟

گوشت از منابع مهم غذایی است و برای تامین آهن کافی بدن و جلوگیری از کم خونی و کمبود ذخیره آهن، مصرف این ماده غذایی باید حتما در برنامه غذایی...
خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

فواید کود گوسفندی برای کشاورزی بسیار زیاد است و سال هاست که کشاورزان برای تقویت و تغذیه زمین های کشاورزی خود از انواع کود حیوانی، از جمله کود گوسفندی استفاده...
آیا برای جذب پروتئین حتماً باید گوشت بخوریم؟

آیا برای جذب پروتئین حتماً باید گوشت بخوریم؟

گوشت یکی از مهم ترین منابع برای تامین پروتئین است. هم گوشت قرمز و هم گوشت سفید مرغ و ماهی می توانند به عنوان بهترین منبع برای جذب پروتئین در...
آشنایی با قسمت های حرام گوسفند

 آشنایی با قسمت های حرام گوسفند

گوشت گوسفند، یکی از گوشت های بسیار پرطرفدار در کشور ماست و مصرف آن بالاست. در حالت کلی که خرید این گوشت از فروشگاه های معتبر انجام می شود، تنها...