آشنایی با مهم ترین علائم فاسد شدن گوشت

گوشت سالم، یکی از مهم ترین مواد غذایی است که می تواند مهم ترین نیازهای بدن را تامین کند. اما دسترسی به یک گوشت سالم که در آن هیچ نشانه ای از فاسد شدن دیده نشود، اهمیت بسیار زیادی دارد و باید بتوان علائم فاسد شدن گوشت را شناخت. گاهی اوقات گوشت در همان زمان خرید، به دلیل شرایط نامناسب نگهداری یا کشتار، رو به فاسد شدن می رود و گاهی نیز بعد از خرید گوشت و باز هم به دلیل عدم نگهداری درست آن، نشانه های فاسد شدن گوشت نمایان می شوند.

گوشتی که مشکل دارد را می توان با دنبال کردن یک سری از نشانه های گوشت فاسد شناسایی کرد. خصوصا قبل از مصرف هر نوع گوشتی، اعم از گوسفند یا گاو و گوساله، حتما باید برخی موارد را در نظر گرفت. گوشت از آن دسته مواد غذایی است که به سرعت فاسد می شود و احتمال خراب شدن آن زیاد است. همین مورد، اهمیت ضد عفونی کردن محل پرورش گوسفند و نگهداری اصولی آنها را نشان می دهد. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین علائم فاسد شدن گوشت می پردازیم.

علائم فاسد شدن گوشت

بررسی علائم فاسد شدن گوشت

در کل برای تشخیص این که یک گوشت سالم است یا در حال فاسد شدن است، می توان از چند مشخصه کمک گرفت. یکی از این موارد، رنگ ظاهری گوشت است. البته در این خصوص باید نوع حیوان و سن آن را نیز مد نظر قرار داد. مورد بعدی، بوی گوشت است که قطعا می تواند نشانه های کاملی از سلامت یا فاسد بودن گوشت را ارائه دهد. لمس کردن گوشت و حالتی که بافت آن دارد نیز یکی دیگر از گزینه هاست که می تواند برای رصد نشانه های گوشت فاسد مورد استفاده قرار بگیرد. با استفاده از این مشخصات، می توان به راحتی علائم فاسد شدن گوشت را تشخیص داد.

توجه به رنگ و ظاهر گوشت

اولین نشانه ای که می تواند در خصوص سلامت گوشت و حتی تازگی یا کهنه بودن آن اطلاعاتی را ارائه دهد، رنگ ظاهری این ماده است. گوشتی که تازه باشد و نشانه های فاسد شدن در آن وجود نداشته باشد، معمولا رنگ قرمز روشن دارد. گوشت هایی که سالم اند، رنگشان نیز از سلامتی آنها خبر می دهد. رنگ گوشت سالم یا صورتی روشن و قرمز روشن است یا بسته به سن حیوان و نوع آن، رنگی متمایل به زرشکی یا قرمز تیره تر دارد.

با این حال رنگ گوشت های فاسد متفاوت است و از علائم فاسد شدن گوشت می توان به رنگ قهوه ای متمایل به زرد اشاره کرد. رنگ چربی های اطراف این ماده نیز می تواند به عنوان نشانه ای برای گوشت فاسد در نظر گرفته شود. اگر گوشت سالم و تازه باشد، چربی ها سفید و سالم اند. در مورد گوشت های فاسد، این مورد صدق نمی کند و رنگ چربی ها نیز تیره تر ( حتی متمایل به سیاه ) است.

بوی گوشت و ردپای فاسد شدن در آن

یکی دیگر از موارد برای تشخیص فاسد شدن گوشت، توجه به بوی آن است. در حالت کلی، گوشت ها بسته به نوع حیوان، غذایی که می خورد و محلی که در آن پرورش یافته است، بوی خاصی دارند. خصوصا گوشت حیواناتی که چربی زیادی دارند یا این که در محیط های طبیعی از علف خاصی تغذیه کرده اند، بوی بسیار تندی دارد. اما باز هم در صورت سالم بودن، بوی طبیعی گوشت می دهد. گوشت های فاسد، بوی بسیار بد و متعفنی دارند و به وضوح بوی آنها با گوشت سالم متفاوت است. استشمام بوی بد از گوشت، یکی از علائم فاسد شدن گوشت است و به هیچ عنوان نباید آن را دست کم گرفت.

تشخیص فاسد شدن گوشت با لمس کردن آن

یکی دیگر از راههایی که می توان فاسد شدن گوشت مورد نظر را تشخیص داد، لمس کردن آن است. گوشت سالم، ظاهر و سطحی بسیار صاف و عادی دارد. این در حالی است که از نشانه های گوشت فاسد می توان به سطح لزج و چسبناک آن اشاره کرد. اگر گوشتی را لمس کردید و سطح آن نرم، له و لزج بود، به احتمال بسیار زیاد این گوشت فاسد شده است و نباید آن را مصرف کرد.

تشخیص فاسد شدن گوشت

تشخیص گوشت سالم از گوشت فاسد با استفاده از تاریخ مصرف

این مورد، در خصوص خرید گوشت های بسته بندی صدق می کند. اگر از فروشگاه های پروتئینی گوشت مورد نیاز خود را خریداری می کنید، حتما به تاریخ تولید و انقضای روی بسته بندی توجه کنید. این مورد قطعا می تواند در تشخیص نشانه های گوشت فاسد کمک کننده باشد. البته ممکن است برخی مواقع فروشنده تاریخ ها را دستکاری کند که در این صورت باز هم می توان با بررسی علائم فاسد شدن گوشت، سلامت آن را تشخیص داد.

از طرفی نیز گاهی اوقات حتی با وجود تاریخ دار بودن گوشت، به دلیل بسته بندی و نگهداری نامناسبی که داشته است، گوشت فاسد شده و نباید آن را خریداری کرد. بررسی ظاهر گوشت قبل از خرید، قطعا بهترین گزینه برای اطمینان یافتن از سلامت آن است. در خصوص خرید دام زنده برای مصرف گوشت آن نیز می توان از روش هایی جهت تشخیص گوسفند سالم از ناسالم استفاده کرد.  

مهم ترین نکات برای خرید گوشت قرمز

تا اینجا با مهم ترین علائم فاسد شدن گوشت آشنا شدیم. در ادامه برخی از مهم ترین نکاتی که باید در زمان خرید گوشت به آن توجه کنید را بررسی می کنیم تا با استفاده از این موارد، گوشتی سالم، تمیز و بهداشتی را خریداری کنید.

  • حتما به رنگ و ظاهر گوشت توجه کرده و از ویژگی های ظاهری آن برای تشخیص سلامت محصولی که می خرید کمک بگیرید.
  • روی گوشت تمیز و سالم که در پروسه تولید و بسته بندی آن اصول بهداشتی رعایت شده باشد، نباید آثاری از حشرات، کرم یا موارد مشابه را مشاهده کرد.
  • توجه به مهر وزارت بهداشت و بسته بندی بهداشتی محصول.
  • سطح گوشت سالم و بدون مشکل بسیار صاف است و هیچ گونه نرمی، آثار ضربه و خون مردگی، سستی و لزجی روی آن دیده نمی شود.
  • گوشتی که خریداری می کنید، نباید حاوی آب باشد. آبدار بودن گوشت از نشانه های فاسد بودن آن است.
  • بوی بد و متعفن قطعا نشان دهنده فاسد شدن گوشت است.
  • حتما گوشت را از مراکز معتبر و بهداشتی خریداری کنید.
  • اگر از قصابی خرید می کنید، حتما به بهداشت فروشگاه، تمیزی قصاب و رعایت اصول بهداشتی توسط او، بهداشت یخچال و فریزرها و نحوه نگهداری گوشت ها توجه کنید.
  • نکته نهایی این که در زمان خرید گوشت غیر منجمد و تازه حتما به مدت زمانی که این گوشت ها می توانند در دمای یخچال بدون فاسد شدن سالم بمانند نیز توجه کنید.
3.2/5(8 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام من گوشت گائی تهیه و در حال تمیزی و قطعه کردن آن هستم گوشت وقتی در حال عادی در دست میگیرم رنگش قرمز است ولی وقتی از کنار به آن نگاه میکنم مانند رنگین کمان چند رنگ نشان میدهد آیا این گوشت سالم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...