گوشت گاو بهتر است یا گوسفند؟

گوشت گاو و گوشت گوسفند ، جزو پرطرفدارترین گوشت های خوراکی هستند که عموم مردم در کشور ما از آنها در رژیم غذایی خود استفاده می کنند. ارزش غذایی بالای این گوشت ها موجب شده است که در سرتاسر جهان، طرفداران زیادی داشته باشند. اما در مورد این مسئله که گوشت گاو بهتر است یا گوسفند، همیشه اختلاف نظرهایی وجود داشته و دارد. هریک از این گوشت ها خواص و البته ضررهای خاص خود را دارد و به همین دلیل تشخیص این که کدام یک بهتر است، چندان ساده نیست. در این مقاله ما ضمن مقایسه گوشت گوسفند و گوسفند، نکاتی را در مورد هریک از آنها بیان می کنیم که انتخاب را ساده تر می کنند. البته نمی توان تنها یکی از انواع گوشت را در رژیم غذایی جای داد و از انواع دیگر غافل شد؛ یک رژیم غذایی سالم و اصولی، حاوی انواع گوشت قرمز و سفید است و به این ترتیب، تمام مواد مورد نیاز بدن را تامین می کند.

بیشتر بخوانید: خواص زبان گوساله 

مقایسه گوشت گاو و گوسفند از نظر ارزش غذایی

مهم ترین بحث در مقایسه گوشت گاو  و گوشت گوسفند، مربوط به ارزش غذایی این گوشت هاست. جالب است بدانید که گوشت گاو و گوشت گوسفند از لحاظ ارزش غذایی بسیار شبیه یکدیگری هستند. گوشت گوسفند بافتی نرم تر و طعمی قوی تر دارد و در مقابل، گوشت گاو طعمی ظریف تر دارد. همچنین می توان گفت که گوشت گوسفند، زودهضم تر بوده و برای افرادی که درگیر مشکلات تغذیه ای هستند، مناسب تر است.

محتوای پروتئینی گوشت گاو و گوشت گوسفند یکسان است امّا از نظر بافت چربی بین این دو نوع گوشت تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، 100 گرم گوشت گوسفند 258 کالری، 25.6 گرم پروتئین و 8.8 گرم چربی دارد. در حالی که همین مقدار گوشت گاو، دارای 217 کالری، 26.1 گرم پروتئین و 4.2 گرم چربی است. بنابراین گوشت گوسفند کالری کمتری دارد.

گوشت گاو سالم تر است یا گوشت گوسفند؟

برای مقایسه گوشت گاو  و گوشت گوسفند، باید به سلامت این دو گوشت نیز پرداخت. شکی نیست که گوشت گوسفند و گوشت گاو، سرشار از چربی های اشباع و کلسترول هستند. گوشت گاو، چربی کمتری در مقایسه با گوشت گوسفند دارد؛ اما گوشت گوسفند، چربی سالم تری دارد. با توجه به خوراک گوسفند زنده (عموما علف) چربی گوشت این دام، مقدار بسیار زیادی امگا 3 دارد. نسبت امگا 3 به امگا 6 در این گوشت خارق العاده است که برای سلامت قلبی و عروقی انسان بسیار مفید است.

نکته دیگر این که چربی اشباعی موجود در گوشت گوسفند، بر خلاف چربی اشباع موجود در روغن ها برای سلامت قلبی انسان مفید است. علاوه بر این، گوشت گوسفند شامل مواد مغذی بیو اکتیو و آنتی اکسیدان هایی مانند کراتین، تورین و کلسترول است. کراتین برای سلامتی عضلات بدن بسیار مهم و به عنوان منبع انرژی عضله ها شناخته می شود. بنابراین می توان گفت که گوشت گوسفند، سالم تر از گوشت گاو است.

مقایسه کیفیت گوشت گوسفند و گاو

بخش مهم دیگر در مقایسه گوشت گاو  و گوشت گوسفند، بررسی کیفیت آنهاست. باز هم به دلیل نوع تغذیه گوسفند، می توان گفت که کیفیت گوشت آن بالاتر است. گاو معمولا از غلات تغذیه می کند و به همین دلیل، گوشت این دام، دیرتر و سخت تر هضم می شود.

بیشتر بخوانید: خواص گوشت گوسفند

تفاوت طعم و مزه گوشت گوسفند و گوشت گاو

مقایسه گوشت گاو  و گوشت گوسفند از نظر طعم و مزه، بیشتر به سلیقه غذایی افراد مربوط است. با این حال می توان گفت که گوشت گوسفند، خوش طعم تر از گوشت گاو است. اما چرا؟ هر نوع از گوشت قرمز دارای بو، طعم و بافت متفاوتی است که تا حد زیادی به چربی آن مربوط می شود.

برای درک بهتر این مسئله، بد نیست بدانید که در گوشت دو نوع چربی وجود دارد؛ چربی که روی گوشت قرار دارد که تری گلیسرید نام دارد و چربی که درون سلول های گوشت قرار دارد و فسفولیپید نام دارد. فسفولیپید برای سلامتی مفید تر است. گوشت گوسفند، دارای نوع خاصی از اسیدهای چرب آمینه است که طعم آن را لذیذتر کرده اند. البته این موارد باعث نمی شوند که طعم لذیذ و ملایم گوشت گاو را فراموش کنیم.

 

4/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...