قلوه گاه گوسفندی کجاست ؟

اگر به قصابی و گوشت فروشی مراجعه کرده باشید، حتما می دانید که برای فروش گوسفند گزینه های متعددی پیش روی شماست. در واقع در مغازه و هنگام خرید به شما بخش های متفاوت گوشت گوسفندی معرفی می شود که هر کدام برای زمینه های مختلفی کاربرد دارند. یکی از بخش های گوشت گوسفند، قلوه گاه گوسفندی نام دارد. گوشت قلوه گاه گوسفند یکی از پرطرفدارترین بخش های گوسفند است و معمولا فروش این محصول بالاست.

در این جا می خواهیم ببینیم گوشت قلوه گاه چه مشخصاتی دارد، برای چه زمینه هایی می توان از این گوشت استفاده کرد و در نهایت این که چه مزیت ها و احتمالا مضراتی را می توان برای این بخش از گوشت گوسفند در نظر گرفت. ابتدا بهتر است با مشخصات گوشت قلوه گاه گوسفند بیشتر آشنا شویم.

قلوه گاه گوسفندی چه مشخصاتی دارد؟

گوشت قلوه گاه گوسفند در واقع بخش شکمی گوسفند را تشکیل می دهد و متشکل از دنده ها و ماهیچه های شکم گوسفند است. معمولا وزن گوشت قلوه گاه گوسفند معادل 22 درصد از وزن لاشه حیوان است و میزان چربی آن بالاست. این بخش از گوشت گوسفند یکی از پر مصرف ترین بخش های آن خصوصا در مصارف صنعت غذایی است. برخلاف سایر بخش های بدن گوسفند معمولا گوشت قلوه گاه کمی سفت است و بافت پر و سخت تری دارد.

قیمت قلوه گاه گوسفندی در مقایسه با سایر بخش های گوسفند

گوشت قلوه گاه در مقایسه با سایر بخش های بدن گوسفند، قیمت مناسب تری دارد. به همین دلیل هم مصرف قلوه گاه به نسبت سایر بخش های گوشت گوسفند بالاتر است. خصوصا در مصارف صنعتی و رستوران ها، گوشت قلوه گاه گوسفند به دلیل قیمت مقرون به صرفه تری که دارد، بیشترین خریدار و مصرف را دارد. قیمت گذاری های انجام شده برای این بخش بر اساس نرخ روز خرید و فروش گوشت گوسفندی و فروش دام زنده انجام می شود، ولی همیشه قیمت آن کم تر از گوشت سردست یا گوشت ران و ماهیچه گوسفندی است.

از گوشت قلوه گاه گوسفند در چه مواردی استفاده می شود؟

معمولا گوشت قلوه گاه در صنعت غذایی ب دلیل چربی بالایی که دارد کاربرد بیشتری داشته و مصرف آن بالاتر است. در این صنعت برای تولید مواد غذایی پروتئینی و گوشت چرخ کرده از گوشت قلوه گاه گوسفند استفاده می شود. علاوه بر این به صورت مصرف شخصی نیز معمولا از گوشت این بخش گوسفند برای تهیه گوشت چرخ کرده استفاده می شود. معمولا گوشت قلوه گاه را با سایر بخش های گوشت چرخ می کنند. البته گوشت قلوه گاه گوسفند را می توان برای تهیه غذاهای مختلف هم مورد استفاده قرار داد.

چه غذاهایی با گوشت قلوه گاه گوسفند تهیه می شود؟

بیشترین مصرف گوشت قلوه گاه گوسفند در تهیه انواع آبگوشت است. خصوصا به دلیل چربی بالایی که این بخش از گوشت گوسفندی دارد، مصرف آن برای تهیه آبگوشت می تواند طعم بسیار لذیذی را به غذا بدهد. البته گاهی هم در تهیه خورشت های مختلف یا غذاهای پلویی با گوشت از قلوه گاه استفاده می شود.

اما ساختار سفت و چرب این بخش از گوشت گوسفندی آن را به اصلی ترین گزینه برای تهیه انواع آش و حلیم تبدیل کرده است. برای تهیه کباب کوبیده نیز معمولا از قلوه گاه استفاده می شود. در کل آشپزخانه های تهیه غذا و آش و حلیم فروشی ها یکی از اصلی ترین خریداران گوشت قلوه گاه هستند.

بیشتر بخوانید: از فواید جگر گوسفند چه می دانید؟

قیمت قلوه گاه گوسفندی

نکات مهم در خرید و مصرف گوشت قلوه گاه گوسفندی

در خصوص خرید و استفاده از گوشت بخش قلوه گاه گوسفند در نظر داشته باشید که این گوشت کلا بافت سفتی دارد. به همین دلیل برای هر نوع مصرفی نباید از آن استفاده کرد. در زمان خرید باید توجه داشت ترجیحا قلوه گاه گوسفندی مورد نظر حتما به یک گوسفند جوان و ترجیحا یک بز جوان متعلق باشد. این موضوع مربوط به تفاوت گوسفند و بز می شود.

از طرفی حتما باید گوشت قلوه گاه خریداری شده تازه باشد و در همان زمانی که گوسفند تازه ذبح شده است، گوشت قلوه گاه خریداری شود. در صورت کهنه بودن گوشت قلوه گاه، بافت این بخش از گوشت گوسفند به سختی قابل مصرف است و طعم خوبی ندارد. در خصوص مصرف این بخش از گوشت گوسفند نیز باید در نظر داشت طبع آن سرد و خشک است و معمولا هضم آن دیر انجام می شود. بهتر است طبخ آن را با موادی مانند ادویه و دارچین انجام داد تا هضم بهتری داشته باشد.

مزیت های گوشت قلوه گاه گوسفند چیست؟

در کل قلوه گاه منبع خوبی برای تامین پروتئین است و می توان از آن به عنوان یک منبع مهم گوشت قرمز استفاده کرد. البته میزان چربی آن هم بالاست و می توان آن را منبع چربی نیز در نظر گرفت. قلوه گاه منبع خوبی از روی، انواع ویتامین ها از جمله نیاسین و ویتامین B6 است. روی نیز به میزان قابل توجهی در قلوه گاه وجود دارد. آهن و کلسترول گوشت قلوه گاه گوسفند نیز بالاست.

این قسمت برای افزایش قوای جسمی، تقویت عضلات و نرم شدن شریان مفید است. البته شرط آن نداشتن مشکلات و بیماری های زمینه ای و مصرف متعادل است. این بخش از گوشت گوسفند، مزیت های زیادی را خصوصا برای کودکان دارد و می توان در رژیم غذایی کودکان از این بخش از گوشت گوسفند استفاده کرد.

آیا مصرف گوشت قلوه گاه مضر است؟

هر ماده غذایی در کنار مزیت هایی که دارد، یک سری مضرات هم دارد. قلوه گاه هم مزیت های غذایی زیادی دارد. با این حال باید توجه داشت که گوشت قلوه گاه بسیار چرب است و همین چربی بالا می توان مصرف آن را برای برخی از افراد که مشکلات قلبی و عروقی یا چربی خون بالا دارند، ممنوع کند.

در نتیجه بهترین کار رعایت رژیم غذایی سالم و مصرف متعادل و کنترل شده گوشت گوسفندی از جمله گوشت قلوه گاه گوسفند است. معمولا در صورت استفاده از قلوه گاه به عنوان گوشت چرخ کرده یا استفاده از آن در تهیه کباب کوبیده، به منظور کم تر کردن میزان چربی گوشت، در کنار قلوه گاه از گوشت گوساله هم استفاده می شود و با مخلوط کردن آن ها با هم دیگر میزان چربی نهایی را کم تر می کنند.

1/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...