خرید و فروش بره زنده

بسیاری از مواقع زمانی که افراد برای خرید دام زنده به دامداری ها یا مراکز خرید و فروش دام زنده مراجعه می کنند، از فروشنده برای خرید بره زنده درخواست می کنند. بره در واقع گوسفندی است که سن آن زیر یک سال است و به این ترتیب به گوسفند جوان تر از یک سال یا به نوعی فرزند گوسفند بالغ، بره گفته می شود. بره می تواند هم نر و هم ماده باشد. اما در مقابل زمانی که گوسفند به سن بلوغ و بالای یک سال می رسد، به گوسفندان نر و ماده که با نام های قوچ و میش آن ها را می شناسند، دسته بندی خواهند شد.

خود فروش بره زنده نیز به دو دسته گوشت گوسفند های 6 تا 10 هفته ای و پنج تا شش ماهه دسته بندی می شود. به بره های فروخته شده در سن 6 تا 10 هفته ای، بره کودک گفته می شود. در مقابل به بره های پنج تا شش ماهه، بره های بهاری می گویند. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم چرا بسیاری برای خرید بره به عنوان دام زنده تقاضا می کنند و گوشت این حیوانات چه مشخصات و برتری هایی دارد؟

خرید بره زنده

دلیل اهمیت خرید و فروش گوشت بره یا بره زنده چیست؟

گوشت بره به دلیل تازگی، جوان بودن حیوان و تغذیه سالمی که دارد، معمولا بسیار نازک، لذیذ و خوش طعم است. بره برای غذا های بسیار زیادی گوشت مصرفی اصلی است. برای مثال کباب بره یکی از لذیذ ترین غذا هایی است که نه تنها در ایران طرفداران زیادی دارد، بلکه در سایر کشور ها نظیر بریتانیا و فرانسه نیز یکی از اصلی ترین و محبوب ترین غذا ها است. در کشور های ترکیه، یونان و در کل خاورمیانه نیز بره زنده طرفداران زیادی دارد. کباب ها و چنجه هایی که با گوشت تازه بره تهیه می شوند، بسیار لذیذ و خوش طعم هستند.

مهم تر آن که گوشت بره به دلیل تازگی و نازک بودن بسیار سریع آماده می شود و پخت آن سریع و راحت و کامل است. نکته دیگری که در خصوص مزیت استفاده از گوشت بره می توان به آن اشاره کرد، وزن کم تر آن هاست که قطعا خرید دام زنده را در مقایسه با گوسفند زنده با وزنی بالاتر مقرون به صرفه تر خواهد کرد. به دلیل همین وزن کم تر، معمولا خرید بره های زنده انتخاب اکثر خانواده ها برای مصرف شخصی است.

خرید بره زنده

با توجه به تمام مزیت ها و ویژگی هایی که در بالا به آن اشاره شد، خرید بره زنده معمولا نسبت به سایر دام های زنده ترجیح داده می شود. از آن جایی که معمولا بره ها وزن کم تری دارند، معمولا بسیار از خانواده ها برای مصرف ماهانه خود خرید یک بره جوان و سر حال را ترجیح می دهند. از این رو مصرف بیشتر این دام های زنده، به مصارف شخصی محدود می شود. در خرید بره زنده نیز باید به یک سری موارد توجه کرد. اول این که بره چند هفته ای است یا چند ماهه و دوم این که بره مورد نظر از چه نژادی است. با وجودی که گوشت تمام بره ها لذیذ و خوش طعم هستند، قطعا میزان مرغوبیت و کیفیت بره هایی از نژاد های مختلف نیز متفاوت است.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید از مقاله محاسن و معایب نژاد های مختلف گوسفند، کمک بگیرید. بره های موجود برای خرید معمولا از نژاد های رومانف، بره افشاری و سایر بره های گوشتی است. گزینه دیگر خرید بره زنده، مربوط به افرادی است که قصد پرورش دام را دارند. از این رو خرید بره های زنده نر و ماده از نژاد های با کیفیت و معروف ایرانی و از همه مهم تر خرید بره های دو قلو زا اهمیت زیادی دارد. نوعی از بره ها نیز بره های هترو هستند که خرید آن ها نیز بیشتر متوجه دامپروران است.

قیمت بره زنده

قیمت بره زنده

نکته مهم بعدی در خصوص خرید و فروش بره زنده، توجه به قیمت این دام هاست. معمولا گوشت بره چه به صورت کشتار شده و چه به صورت دام زنده، نسبت به گوسفند بالغ و سایر دام ها بیشتر است. دلیل آن هم قطعا کیفیت بالاتر این گوشت است. در تعیین نرخ بره زنده عوامل متعددی تاثیر گذار است. یک قیمت پایه که به صورت مصوب از سوی اتحادیه تعیین می شود. اما سایر موارد نیز در بحث قیمت گذاری باید لحاظ شوند. یکی از آن ها وزن بره مورد نظر است.

قیمت بره شیری 6 ماهه با قیمت بره های پرواری نیز متفاوت است. این که بره کودک برای خرید و فروش مد نظر باشد یا بره های 5 تا شش ماهه در نظر باشد نیز روی قیمت تاثیر گذار است. نکته مهم دیگر در خصوص تعیین قیمت بره زنده، توجه به نژاد آن است. نژاد های شیری و پرواری و نژاد های دو قلو زا که به منظور پرورش دام خرید و فروش می شوند، قطعا نسبت به بره های زنده ای که برای کشتار مناسب ترند، قیمت بالاتری خواهند داشت. در صورت خرید از یک مرکز فروش دام زنده معتبر، قطعا تمام نرخ ها و قیمت گذاری ها دقیق و مطابق مصوبات خرید و فروش دام خواهد بود.

نوع دامقیمت هر کیلو گرم (تومان)
بره نرموجود نیست
بره مادهموجود نیست
قوچ (گوسفند نر)موجود نیست
بز مادهموجود نیست
میش (گوسفند ماده)موجود نیست
بز نرموجود نیست
بزغالهموجود نیست

فروش بره زنده

در مراکز معتبر پرورش دام، بره هایی از نژاد های مختلف برای مصارف متفاوت عرضه می شوند. بسته به این که هدف خرید بره زنده برای پرورش دام است یا برای مصرف گوشت بره، نوع بره پیشنهادی برای فروش نیز متفاوت خواهد بود. این بره ها وزن متفاوتی نیز دارند و بسته به نژاد آن ها، نر یا ماده بودن شان، محل پرورش بره ها و شیوه پرواربندی بره ها، وزن آن ها متفاوت است. معمولا نژاد های گوشتی برای مواردی فروخته می شوند که هدف کشتار بره به منظور مصرف گوشت آن است. این بره ها قطعا بازدهی بیشتری خواهند داشت. تمام این موارد در تعیین قیمت و خرید گوسفند زنده موثر خواهد بود.

2/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...