خرید و فروش بره زنده

بسیاری از مواقع زمانی که افراد برای خرید دام زنده به دامداری ها یا مراکز خرید و فروش دام زنده مراجعه می کنند، از فروشنده برای خرید بره زنده درخواست می کنند. بره در واقع گوسفندی است که سن آن زیر یک سال است و به این ترتیب به گوسفند جوان تر از یک سال یا به نوعی فرزند گوسفند بالغ، بره گفته می شود. بره می تواند هم نر و هم ماده باشد. اما در مقابل زمانی که گوسفند به سن بلوغ و بالای یک سال می رسد، به گوسفندان نر و ماده که با نام های قوچ و میش آن ها را می شناسند، دسته بندی خواهند شد.

خود فروش بره زنده نیز به دو دسته گوشت گوسفند های 6 تا 10 هفته ای و پنج تا شش ماهه دسته بندی می شود. به بره های فروخته شده در سن 6 تا 10 هفته ای، بره کودک گفته می شود. در مقابل به بره های پنج تا شش ماهه، بره های بهاری می گویند. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم چرا بسیاری برای خرید بره به عنوان دام زنده تقاضا می کنند و گوشت این حیوانات چه مشخصات و برتری هایی دارد؟

خرید بره زنده

دلیل اهمیت خرید و فروش گوشت بره یا بره زنده چیست؟

گوشت بره به دلیل تازگی، جوان بودن حیوان و تغذیه سالمی که دارد، معمولا بسیار نازک، لذیذ و خوش طعم است. بره برای غذا های بسیار زیادی گوشت مصرفی اصلی است. برای مثال کباب بره یکی از لذیذ ترین غذا هایی است که نه تنها در ایران طرفداران زیادی دارد، بلکه در سایر کشور ها نظیر بریتانیا و فرانسه نیز یکی از اصلی ترین و محبوب ترین غذا ها است. در کشور های ترکیه، یونان و در کل خاورمیانه نیز بره زنده طرفداران زیادی دارد. کباب ها و چنجه هایی که با گوشت تازه بره تهیه می شوند، بسیار لذیذ و خوش طعم هستند.

مهم تر آن که گوشت بره به دلیل تازگی و نازک بودن بسیار سریع آماده می شود و پخت آن سریع و راحت و کامل است. نکته دیگری که در خصوص مزیت استفاده از گوشت بره می توان به آن اشاره کرد، وزن کم تر آن هاست که قطعا خرید دام زنده را در مقایسه با گوسفند زنده با وزنی بالاتر مقرون به صرفه تر خواهد کرد. به دلیل همین وزن کم تر، معمولا خرید بره های زنده انتخاب اکثر خانواده ها برای مصرف شخصی است.

خرید بره زنده

با توجه به تمام مزیت ها و ویژگی هایی که در بالا به آن اشاره شد، خرید بره زنده معمولا نسبت به سایر دام های زنده ترجیح داده می شود. از آن جایی که معمولا بره ها وزن کم تری دارند، معمولا بسیار از خانواده ها برای مصرف ماهانه خود خرید یک بره جوان و سر حال را ترجیح می دهند. از این رو مصرف بیشتر این دام های زنده، به مصارف شخصی محدود می شود. در خرید بره زنده نیز باید به یک سری موارد توجه کرد. اول این که بره چند هفته ای است یا چند ماهه و دوم این که بره مورد نظر از چه نژادی است. با وجودی که گوشت تمام بره ها لذیذ و خوش طعم هستند، قطعا میزان مرغوبیت و کیفیت بره هایی از نژاد های مختلف نیز متفاوت است.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید از مقاله محاسن و معایب نژاد های مختلف گوسفند، کمک بگیرید. بره های موجود برای خرید معمولا از نژاد های رومانف، بره افشاری و سایر بره های گوشتی است. گزینه دیگر خرید بره زنده، مربوط به افرادی است که قصد پرورش دام را دارند. از این رو خرید بره های زنده نر و ماده از نژاد های با کیفیت و معروف ایرانی و از همه مهم تر خرید بره های دو قلو زا اهمیت زیادی دارد. نوعی از بره ها نیز بره های هترو هستند که خرید آن ها نیز بیشتر متوجه دامپروران است.

قیمت بره زنده

قیمت بره زنده

نکته مهم بعدی در خصوص خرید و فروش بره زنده، توجه به قیمت این دام هاست. معمولا گوشت بره چه به صورت کشتار شده و چه به صورت دام زنده، نسبت به گوسفند بالغ و سایر دام ها بیشتر است. دلیل آن هم قطعا کیفیت بالاتر این گوشت است. در تعیین نرخ بره زنده عوامل متعددی تاثیر گذار است. یک قیمت پایه که به صورت مصوب از سوی اتحادیه تعیین می شود. اما سایر موارد نیز در بحث قیمت گذاری باید لحاظ شوند. یکی از آن ها وزن بره مورد نظر است.

قیمت بره شیری 6 ماهه با قیمت بره های پرواری نیز متفاوت است. این که بره کودک برای خرید و فروش مد نظر باشد یا بره های 5 تا شش ماهه در نظر باشد نیز روی قیمت تاثیر گذار است. نکته مهم دیگر در خصوص تعیین قیمت بره زنده، توجه به نژاد آن است. نژاد های شیری و پرواری و نژاد های دو قلو زا که به منظور پرورش دام خرید و فروش می شوند، قطعا نسبت به بره های زنده ای که برای کشتار مناسب ترند، قیمت بالاتری خواهند داشت. در صورت خرید از یک مرکز فروش دام زنده معتبر، قطعا تمام نرخ ها و قیمت گذاری ها دقیق و مطابق مصوبات خرید و فروش دام خواهد بود.

نوع دامقیمت هر کیلو گرم (تومان)
بره نرموجود نیست
بره مادهموجود نیست
قوچ (گوسفند نر)موجود نیست
بز مادهموجود نیست
میش (گوسفند ماده)موجود نیست
بز نرموجود نیست
بزغالهموجود نیست

فروش بره زنده

در مراکز معتبر پرورش دام، بره هایی از نژاد های مختلف برای مصارف متفاوت عرضه می شوند. بسته به این که هدف خرید بره زنده برای پرورش دام است یا برای مصرف گوشت بره، نوع بره پیشنهادی برای فروش نیز متفاوت خواهد بود. این بره ها وزن متفاوتی نیز دارند و بسته به نژاد آن ها، نر یا ماده بودن شان، محل پرورش بره ها و شیوه پرواربندی بره ها، وزن آن ها متفاوت است. معمولا نژاد های گوشتی برای مواردی فروخته می شوند که هدف کشتار بره به منظور مصرف گوشت آن است. این بره ها قطعا بازدهی بیشتری خواهند داشت. تمام این موارد در تعیین قیمت و خرید گوسفند زنده موثر خواهد بود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات
تفاوت شیر گاو با گوسفند در چیست؟

تفاوت شیر گاو با گوسفند

در این مقاله قصد داریم که در مورد تفاوت شیر گاو با گوسفند صحبت کنیم. همان طور که می‌دانید شیر یک ماده غذایی مغذی است که حتما باید در رژیم...
بهترین زمان دادن گوشت به نوزاد چه زمانی است؟

بهترین زمان دادن گوشت به نوزاد چه زمانی است؟

گوشت از منابع مهم غذایی است و برای تامین آهن کافی بدن و جلوگیری از کم خونی و کمبود ذخیره آهن، مصرف این ماده غذایی باید حتما در برنامه غذایی...
خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

فواید کود گوسفندی برای کشاورزی بسیار زیاد است و سال هاست که کشاورزان برای تقویت و تغذیه زمین های کشاورزی خود از انواع کود حیوانی، از جمله کود گوسفندی استفاده...
آیا برای جذب پروتئین حتماً باید گوشت بخوریم؟

آیا برای جذب پروتئین حتماً باید گوشت بخوریم؟

گوشت یکی از مهم ترین منابع برای تامین پروتئین است. هم گوشت قرمز و هم گوشت سفید مرغ و ماهی می توانند به عنوان بهترین منبع برای جذب پروتئین در...
آشنایی با قسمت های حرام گوسفند

 آشنایی با قسمت های حرام گوسفند

گوشت گوسفند، یکی از گوشت های بسیار پرطرفدار در کشور ماست و مصرف آن بالاست. در حالت کلی که خرید این گوشت از فروشگاه های معتبر انجام می شود، تنها...