آشنایی با قسمت های حرام گوسفند

گوشت گوسفند، یکی از گوشت های بسیار پرطرفدار در کشور ماست و مصرف آن بالاست. در حالت کلی که خرید این گوشت از فروشگاه های معتبر انجام می شود، تنها بخش های حلال گوشت گوسفند عرضه می گردد. اما در صورتی که کسی گوشت مصرفی خود را از طریق خرید دام زنده تهیه کند، باید این مهم را بداند که کدام اعضای گوسفند حلال هستند و اعضای حرام گوسفند شامل چه بخش هایی می شوند. این موضوع برای مسلمانان اهمیت زیادی دارد و نباید اشتباها بخش های حرام گوشت گوسفند را مصرف کنند. در اینجا می خواهیم با در نظر گرفتن بخش های حلال گوشت گوسفند، قسمت های حرام گوسفند را بشناسیم.

آشنایی با قسمت های حرام گوسفند

معرفی اعضای حرام گوسفند

بله. در خصوص گوسفند نیز خوردن یک سری از قسمت های آن حلال نیست و نباید آنها را مصرف کرد. این قسمت ها هم نظر سلامتی و هم از نظر دینی و شرعی مصرف شان مجاز نیست و استفاده از آنها می تواند مشکل ساز شود. قسمت های حرام گوسفند شامل موارد زیر می شود:

خون گوسفند

یکی از بخش های حرام گوشت گوسفند، خون آن است. در موازین و قوانین اسلامی اعلام شده است که خون به صورت کلی حرام است. در خصوص خون گوسفند نیز به دلیل دلایل شرعی و همچنین ضرری که برای بدن و سلامتی انسان دارد، جزو بخش های حرام در نظر گرفته شده است.

بخش هایی از مغز گوسفند

یکی از قسمت های حلال و بسیار پر طرفدار گوسفند، مغز و پاچه است. کله پاچه، محبوبیت بسیار زیادی در بین ایرانیان دارد. با این حال بر اساس عقیده ای که برخی از کارشناسان دارند، یک قسمت در مغز که بخش مرکزی آن است از نظر شرعی حرام است و نباید آن را مصرف کرد. بخش مرکزی مغز مانند یک نخود است که آن را به عنوان یکی از اعضای حرام گوسفند در نظر می گیرند. با این حال، مابقی بخش های مغز هیچ منع مصرفی ندارد و می توان آنها را مصرف کرد.

آلت تناسلی نر و ماده در گوسفندان

یکی دیگر از بخش های حرام گوشت گوسفند که مصرف آن کاملا ممنوع است، آلت تناسلی گوسفندان نر و ماده است. این بخش ها از نظر شرعی نجس محسوب می شوند و مصرف آنها کاملا ممنوع است. این در حالی است که در برخی از کشورها که مصرف گوشت حرام رایج است، ممکن است این بخش های گوسفند نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

بیضه گوسفند

بیضه یا دنبلان، بخش دیگری است که در گوسفندان وجود دارد و مصرف آن حرام در نظر گرفته می شود. این بخش که توده ای چربی مانند است و در برخی از کشورها به طرز متداولی مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از اعضای حرام گوسفند محسوب می شود. البته برخی منابع دینی و شرعی نیز مصرف دنبلان را مکروه در نظر می گیرند.

نخاع

یکی دیگر از قسمت های حرام گوسفند، نخاع آن است. دلیل آن هم این است که مایع منی که یک مایع نجس از نظر دینی است در گوسفندان در نخاع تشکیل می شود و در آن نیز باقی خواهد ماند. به همین دلیل بر اساس موازین دینی و شرعی، مصرف نخاع گوسفند حرام است.

حدقه چشم گوسفند یکی دیگر از اعضای حرام گوسفند

یکی دیگر از اعضای حرام گوشت گوسفند، حدقه چشم آنهاست. خصوصا در زمانی که کله پاچه تهیه می شود، این بخش از جاهایی است که حتما باید قبل از مصرف آن را درآورد. مصرف حدقه چشم گوسفند از نظر شرعی حرام است.

پی و زهره دان در گوسفندان

دو بخش دیگر که می توان آنها را به عنوان اعضای حرام گوسفند در نظر گرفت، پی و زهره دان است. پی، بخشی است که در دو طرف قسمت پشتی حیوان قرار دارد و آن را حرام در نظر می گیرند. بخش دیگر نیز زهره دان است که در واقع همان کیسه صفرا در گوسفند است. در کیسه صفرا مواد مضر تجمع می یابند که به دلیل ضرری که این مواد برای بدن و سلامتی انسان دارند، حرام در نظر گرفته می شود.

قسمت میانی سم

در کله پاچه گوسفند، یک بخش دیگر هم وجود دارد که مصرف آن حرام است و آن را به عنوان اعضای حرام گوسفند در نظر می گیرند. این بخش، قسمت میانی سم است که به آن ذات الاشاجع نیز گفته می شود. در این بخش، یک سری آلودگی ها جمع می شوند که قطعا مصرف شان برای سلامتی انسان ضرر دارد و می تواند مشکلات سلامتی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل، قسمت میانی سم را به عنوان یکی از بخش های حرام گوشت گوسفند در نظر می گیرند.

مثانه گوسفند

مثانه یکی دیگر از اعضای حرام گوسفند است. در مثانه ادرار گوسفند که نجس است جمع شده و از آن خارج می شود. از طرفی در این اندام، بیماری های بسیار زیادی ممکن است وجود داشته باشد که قطعا سرایت آنها به بدن انسان می تواند موجب بروز یک سری مشکلات و بیماری ها شود. به همین دلیل مصرف آن برای انسان حرام در نظر گرفته شده است.

طحال و غده های گوسفند

دو مورد دیگر از اعضای حرام گوسفند، طحال و غده های گوسفند است. به طحال، سپرز گفته می شود که مصرف آن از نظر دینی و شرعی حرام است. دشول که همان غده های مختلف درون بدن گوسفند است نیز به عنوان بخش های حرام گوشت گوسفند در نظر گرفته شده است. دلیل ممنوعیت مصرف این موارد، بیشتر از نظر پزشکی است؛ چرا که در پزشکی مصرف این بخش ها می توانند برای سلامتی انسان مضر باشند.

کناره های دل گوسفند

قسمت دیگری که در گوسفند وجود دارد، کناره های دل است. بسیاری از افراد این بخش ها را مصرف می کنند و آن را حلال در نظر می گیرند. با این حال معمولا در کناره های دل، یک سری سموم و آلودگی ها وجود دارد که مصرف آنها توصیه نمی شود. از این رو برخی منابع مصرف کناره های دل را نیز حرام یا مکروه در نظر می گیرند.

مصرف قسمت های حرام گوسفندان چه ضرر هایی دارد؟

زمانی که از نظر شرعی مصرف یک سری موارد ممنوع و حرام در نظر گرفته می شود، معمولا از نظر پزشکی و سلامتی نیز مصرف آنها ممنوع است. از این رو مصرف اعضای حرام گوسفند می تواند در اکثر موارد، ضررهایی را نیز به دنبال داشته باشد و از نظر پزشکی موجب بروز یک سری بیماری ها و مشکلات در انسان ها شود. عفونت ها و بیماری های مختلفی که از دام به انسان منتقل می شوند و آنها را با عنوان بیماری های مشترک گوسفند و انسان در نظر می گیرند، از جمله مضراتی هستند که می توان برای مصرف قسمت های حرام گوسفند در نظر گرفت.

4.2/5(11 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام علیکم .
    دو تا نکته در مورد مطلب .
    اول اینکه آلت نر و ماده در گوسفندان از نظر شرعی نجس نیست و فقط خوردنش حرام است و جزء قسمت های حرام محسوب میشود . ولی نجس نیست . مثلا اگر به آن دست بزنیم دستمان نجس نمیشود. ( البته مشروط به اینکه گوسفند ذبح شرعی شده باشد. ولی خودش مرده باشد تمام اجزای آن مثل اجزای مردار نجس خواهد بود. اگر هم ذبح غیر شرعی شده باشد بر اساس نطر آیت الله مکارم پاک است ولی خوردنش در حرام است )
    نکته دوم اینکه دلیل حرمت بعضی اجزای گوسفند یا کلا اکثر قریب به اتفاق چیزهای حرام فقط یک چیز است . و آن هم دستور خداوند متعال است . ولی میتوان ضرر داشتن یا موارد مختلفی را به عنوان حکمت حرام بودن آن ذکر کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...