خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

فواید کود گوسفندی برای کشاورزی بسیار زیاد است و سال هاست که کشاورزان برای تقویت و تغذیه زمین های کشاورزی خود از انواع کود حیوانی، از جمله کود گوسفندی استفاده می کنند. این یعنی گوسفندان از هر حیثی می توانند فایده داشته باشند و از تمام بخش های آنها استفاده می شود. اما خواص کود گوسفندی برای کشاورزی شامل چه مواردی می شود و چرا کشاورزان از کود این حیوانات برای تقویت اراضی کشاورزی خود استفاده می کنند.؟ در ادامه با فواید کود گوسفندی برای کشاورزی بیشتر آشنا می شویم.

خواص و فواید کود گوسفندی برای کشاورزی چیست؟

تامین مواد معدنی ضروری از فواید کود گوسفندی

یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از کود گوسفندی در کشاورزی این است که این کود می تواند به خوبی تامین کننده مواد ضروری برای رشد و پرورش مواد غذایی مختلف باشد. این کود برای تقویت خاک مورد استفاده قرار می گیرد و به سرعت نیز در خاک تجزیه شده و به مواد ضروری مورد نیاز تبدیل می شود. از خواص کود گوسفندی می توان به تامین گوگرد، ازت، پتاسیم، منگنز، کلسیم، روی و آهن اشاره کرد. 

این مواد معدنی ضروری برای رشد، می توانند خاک را تقویت کرده و موجب رشد سریع تر و هرچه بهتر گیاهان مختلف شوند. آنها می توانند شرایط کشاورزی را بهینه تر کرده و از همه مهم تر، موجب دسترسی به محصولاتی با کیفیت تر و سالم نیز خواهند شد. کود گوسفندی را می توان به عنوان غنی ترین نوع کود مورد استفاده در کشاورزی در نظر گرفت. در این کود، مواد تخمیر کننده بسیار زیادی وجود دارند که برای افزایش کیفیت زمین های زراعی بسیار مفیدند.

خواص کود گوسفندی در کشاورزی برای رشد کرم ها

کرم ها که در قالب کمپوست در کشاورزی استفاده می شوند، برای کشت بهتر محصولات، بهبود جریان آب و هوا و مواد غذایی در خاک و بهینه سازی کشاورزی مفیدند. یکی دیگر از فواید کود گوسفندی در کشاورزی تاثیر آن در افزایش رشد کرم ها و کمک به تولید کرم در قالب ورمی کمپوست است. ورمی کمپوست در کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. البته باز هم نباید برای پرورش کرم های مورد استفاده در کشاورزی تنها از کود گوسفندی استفاده کرد و حتما باید این کود را به همراه سایر خوراک های مکمل و مقداری کود گاوی در دسترس کرم ها گذاشت.

کاربرد آسان تر کود گوسفندی در کشاورزی

کودهای گوسفندی به میزان بالایی تولید می شوند. به طور متوسط، می توان در هر دوره پرواربندی گوسفندان چیزی حدود سی تا چهل تن کود گوسفندی تهیه کرد. این کودها می توانند به راحتی در همان محل جمع آوری شده و بسته بندی شوند. در نتیجه دسترسی به این نوع کود برای کشاورزی بسیار راحت و آسان است. همین امر استفاده از کود گوسفندی برای کشاورزی را به مراتب آسان تر کرده است. در نتیجه یکی دیگر از فواید کود گوسفندی برای کشاورزی، دسترسی راحت و امکان استفاده آسان از این نوع کود در کشاورزی است.

سودمند بودن کود گوسفندی

در بالا به این اشاره شد که کود گوسفندی را می توان در مقادیر بسیار بالایی در هر دوره پرواربندی تهیه کرد و از همه مهم تر، بسته بندی و جمع آوری آن نیز بسیار راحت و مقرون به صرفه است. همین ویژگی ها یکی دیگر از فواید کود گوسفندی برای کشاورزی را مشخص می کنند. استفاده از کود گوسفندی در کشاورزی بسیار مقرون به صرفه است و از طرفی نیز می توان از فروش این کود، سود خوبی به دست آورد؛ مزیتی که متوجه مراکز پرورش دام زنده می شود.

کود گوسفندی تامین کننده نیتروژن مورد نیاز برخی گیاهان

بسته به این که چه گیاهی در زمین زراعی کشت می شود، برخی مواد معدنی بیشتر از سایر مواد برای رشد گیاه مورد نیاز هستند. برخی گیاهان مانند بلوبری، برای رشد به نیتروژن بسیار بیشتری نیاز دارند و برای تامین این میزان نیتروژن باید آن را از کود مورد استفاده در زمین زراعی به دست بیاورند. در خصوص چنین گیاهانی، مصرف کود گوسفندی جدای از مزیت هایی که دارد، یک ضرورت است و حتما باید برای رشد مناسب و بهینه شان از این نوع کود استفاده کرد. تامین نیتروژن کافی از دیگر فواید کود گوسفندی در کشاورزی است.

سلامت محصولات با استفاده از کود گوسفندی

یکی دیگر از فواید کود گوسفندی در کشاورزی که می توان به آن اشاره کرد، سلامت محصولات کشت داده شده با این نوع کود است. از آنجا که این کود طبیعی است، هیچ گونه آلودگی ندارد و می توان از آن برای تولید محصولات طبیعی و سالم استفاده کرد. خواص کود گوسفندی در کشاورزی به پرورش گیاهان، گل ها، میوه ها و درختانی شاداب و سالم کمک زیادی می کند. به همین دلیل هم در کشاورزی ارگانیک توجه ویژه ای به کود گوسفندی می شود و معمولا اکثر کشاورزان از این نوع کود که هم سالم است و هم به صرفه، برای کشاورزی استفاده می کنند.

نکاتی مهم استفاده از کود گوسفندی

درست است که تا اینجا به فواید کود گوسفندی برای کشاورزی اشاره کردیم، اما این بدان معنا نیست که می توان در مصرف این کود زیاده روی کرد یا این که مصرف آن هیچ مشکلی را به همراه نخواهد داشت. همانطور که گفته شد، کود گوسفندی بسیار سریع تجزیه می شود. در نتیجه اگر از این کود بیشتر از نیاز و حالت عادی استفاده شود، ممکن است به دنبال تجزیه سریع آن، این کود به گیاهان زراعی آسیب برساند و موجب سوختن و از بین رفتن شان شود. 

نکته مهم دیگر اینکه این کود، همانطور که پیش از این هم گفته شد، منبع ازت است و در نتیجه به دنبال تجزیه شدن آن مقداری آمونیاک آزاد می شود. اگر از کود گوسفندی زیاد از حد استفاده شود، ممکن است به دنبال آزاد شدن مقادیر بالاتری از آمونیاک، گیاهان کاشت شده دچار مسمومیت شوند. در نتیجه باید در میزان مصرف این کود محتاط بود. از طرفی نیز بهتر است از این کود قبل از کشت در زمین های زراعی استفاده شود و کود را در عمق 15 سانتی متری با خاک خوب مخلوط کرد.

3.5/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

به نظر می رسد یکی از کلیدواژه های ماندگاری که در دنیای رژیم تأثیر گذاشته «کتو» است که به رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات اشاره دارد. این رژیم ادعا...
گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

گیاهخواری بهتر است یا گوشتخواری؟

امروزه مقوله سبک زندگی بسیار داغ است. مجموعه های تحقیقاتی مدام در حال بررسی رژیم غذایی بر سطح سلامت هستند. مردم نیز بیش از قبل به آنچه در طول روز...
عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان

عوامل سقط جنین در انواع نشخوارکنندگان

مهم‌ ترین عوامل سقط جنین در نشخوارکنندگان مربوط به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که دام مادر به آن مبتلا شده و به جنین خود نیز منتقل...
تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

نحوه تشخیص گوشت گوسفند از میش و بز

گوشت قرمز یکی از مهم ترین مواد غذایی بوده که در سبد خانوار های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه انواع گوشت ها از دام...
دامپروری گوسفندی

نکات مهم که باید از دامپروری گوسفندی بدانید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در شغل دامپروری گوسفندی فعالیت می‌ کنید، می‌ توانید از طریق فروش گوشت، عرضه محصولات لبنی و فروش پشم گوسفندان...